Czym jest dyktafon i jak działa?
Dyktafon to dziś urządzenie powszechnie znane i stosowane. Duży wpływ na to ma fakt, że obecnie każdy smartfon posiada wbudowany dyktafon, dzięki czemu mamy to urządzenie zawsze w zasięgu ręki. Jednak warto pamiętać, że dyktafon w telefonie przydaje się jedynie w sytuacjach nagłych lub do nagrywania krótkich wypowiedzi czy zdarzeń. Ciężko korzystać z niego na dłuższą metę chociażby dlatego, że nie daje tak dobrej jakości dźwięku co profesjonalne dyktafony. Poza tym telefon szybciej się rozładowuje kiedy przez dłuższy czas korzystamy z jakiejś jego funkcji. Dlatego też każdy kto planuje korzystać z dyktafonu w celach służbowych czy edukacyjnych powinien rozważyć zakup profesjonalnego sprzętu.
Dyktafon to niewielkie urządzenie, którego celem jest rejestrowanie i nagrywanie dźwięków z otoczenia. Dane głosowe zapisane w pamięci dyktafonu można wielokrotnie odsłuchiwać z samego urządzenia jak również przegrać na inny nośnik. Odległość z jakiej dyktafon rejestruje dźwięki zależy od konkretnego modelu, stosunkowo niedrogie dyktafony nagrywają dźwięk z odległości około 7-10 metrów.
Zastosowanie dyktafonu w praktyce
Dyktafon warto stosować zawsze wtedy, gdy zależy nam na wiernym zarejestrowaniu jakiejś treści głosowej. Urządzenie to ma tak wiele zastosowań, że w zasadzie przydaje się w każdej dziedzinie życia. Komu więc przyda się dyktafon:
- studentom, którzy za pomocą dyktafonu nagrywają wykłady, tworzą notatki głosowe a także sami trenują swoje mowy, np. na zaliczenie
- wykładowcom akademickim i mówcom, w celu przećwiczenia swoich wypowiedzi,
- twórcom podcastów
- dziennikarzom podczas konferencji prasowych, wywiadów
- dziennikarzom śledczym podczas zdobywania materiału dowodowego
- policji w celu zebrania dowodów na dokonanie przestępstwa
- detektywom, np. w celu udowodnienia komuś zdrady małżeńskiej lub innych oszustw
- rodzicom w celu kontroli nowej opiekunki dla dziecka
- pracownikom w celu nagrania niewłaściwego zachowywania się szefa, np.
- podejrzewanego o mobbing lub szantaż
- rodzicom, którzy na wypadek swojej nieobecności mogą nagrać dla swoich pociech np. wieczorna bajkę przed snem
Na co zwrócić uwagę wybierając dyktafon?
Z całą pewnością należy wybrać dyktafon, który umożliwia przeniesienie danych na inne nośniki, np. na komputer. Ponadto urządzenie to powinno posiadać dużą pamięć i wydajną baterię. Praktycznym rozwiązaniem jest wyraźny wyświetlacz LCD, który ułatwia sterowanie dyktafonem oraz przeszukiwanie nagrań w pamięci. Dobrej jakości sprzęt może mieć również funkcję redukcji szumów co ułatwia nagrywanie w głośnych, zatłoczonych miejscach i późniejszy odczyt nagrania. Ciekawą funkcją niektórych modeli dyktafonów jest nagrywanie sterowane głosem. Polega to na tym, że dyktafon automatycznie przechodzi w stan uśpienia po kilku sekundach ciszy i uruchamia się ponownie gdy zarejestruje dźwięk. Dzięki tej funkcji unikamy niepotrzebnego nagrywania ciszy. Osoby, które nagrywają dużo treści powinny wybrać model umożliwiający rozszerzenie pamięci za pomocą zewnętrznych kart pamięci. Przydatną funkcją, którą posiada większość modeli jest regulacja prędkości odtwarzania, dzięki której możemy dowolnie sterować tempem nagrania zarówno w celu szybszego przewinięcia nagrania lub też aby dokładniej usłyszeć niewyraźne fragmenty.
W jakie akcesoria warto zainwestować?
Większość dyktafonów zasilanych jest bateriami AAA. Z całą pewnością warto w tej sytuacji zakupić akumulator z ładowarką zamiast ciągłej wymiany klasycznych baterii. Inwestycja szybko się zwróci a ładowanie akumulatora będzie mniej uciążliwe niż poszukiwanie baterii w sklepach. Dla osób korzystających z dyktafonu w dużych salach wykładowych polecane są zewnętrzne mikrofony, które pozwalają nagrywać dobrą jakość dźwięku z większej odległości a nagranie będzie zdecydowanie “czystsze”. Do modeli, które przewidują rozszerzanie pamięci warto dokupić dedykowane im karty pamięci. Rozwiązanie to pozwoli znacznie zwiększyć “pojemność” dyktafonu i rzadsze przegrywanie nagrań na inne nośniki.