Inwestowanie na rynku nieruchomości może mieć wiele form. W najprostszej z nich kupujemy mieszkania i czekamy, aż zyskają na wartości, po czym je sprzedajemy, realizując zysk. Można też inwestować w nieruchomości na wynajem. Alternatywę stanowi ciekawa forma lokowania kapitału na rynku nieruchomości, jaką jest flipping. Na czym on właściwie polega?
Inwestowanie w nieruchomości po nowemu
Słowo flip pochodzi od zwrotu w języku angielskim – „house flipping”. Idea flipowania uwzględnia zakup nieruchomości i jej sprzedaż z zyskiem, w stosunkowo krótkim czasie. Wartość mieszkania inwestorzy podnoszą przy tym dzięki między innymi wykonaniu remontu w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Jednak skutecznie można też flipować na nieruchomościach z rynku pierwotnego, co pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej stopy zwrotu przy stosunkowo niewielkich nakładach środków finansowych i pracy.
Dlaczego warto wybrać fliping na rynku nieruchomości pierwotnych?
Zapisując się na kursy z flipowania na rynku pierwotnym, uzyskamy odpowiedź na pytanie, dlaczego warto zainteresować się akurat tym rynkiem. Odbywa się na nim właściwie wholesailing, czyli metoda flippingu nieruchomości polegająca na tym, że inwestor szuka doskonałej okazji na rynku pierwotnym, negocjuje cenę z deweloperem, a następnie kupuje mieszkanie. W kolejnym kroku proponuje nowe warunki inwestorom za określony profit, na przykład większą liczbę pokoi w nieruchomości mieszkalnej. To nowoczesna forma flippingu, która będzie idealna dla zbudowania solidnego kapitału inwestycyjnego.
Na rynku nieruchomości nowych, nieużywanych można też kupować mieszkania w systemie 10/90. Polega to na tym, że inwestor płaci deweloperowi początkowo jedynie 10 proc. wartości powstającej nieruchomości. To taka opłata rezerwacyjna, która jednak zapewnia inwestorowi kupno mieszkania po zakończeniu przez dewelopera przedsięwzięcia. Jednak zanim do tego dojdzie, inwestor może sprzedać swój udział w nowym mieszkaniu innym osobom i jeszcze na tym zarobić.
Atuty rynku pierwotnego przy flippingu nieruchomości
Dlaczego warto zdecydować się na flipowanie na nieruchomościach akurat na rynku pierwotnym? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że mieszkania z tego rynku znajdują się z reguły w nowoczesnych budynkach mieszkalnych i mają wyższy standard. Wielu deweloperów już na etapie projektowania budynku wdraża rozwiązania energooszczędne, na przykład panele słoneczne czy fotowoltaikę. Nowe mieszkanie nie będzie też wymagało od inwestora dużych nakładów na jego remont. Często wystarczy konwencjonalne malowanie ścian, położenie podłóg czy wyposażenie lokalu w podstawowe meble, aby nabrało ono większej wartości i łatwo można było je sprzedać z zyskiem zadowalającym zbywcę.
Potencjalni kupujący nowe mieszkania od inwestorów posługujących się flippingiem doceniają to, że mogą zamieszkać na nowym, czystym osiedlu, zaprojektowanym zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze mieszkaniowej oraz mają w budynku windę czy miejsca parkingowe, które mogą wykupić w garażu podziemnym lub otwartym.
Warto podkreślić przy tym, że kupując mieszkanie od dewelopera z rynku pierwotnego, można za dopłatą nabyć pakiet wykończenia pod klucz. Co prawda będzie on dodatkowym kosztem, ale w efekcie, przy odbiorze kluczy, nieruchomość od razu będzie przygotowana do wprowadzenia się. Wystarczy kilka prostych zabiegów uatrakcyjniających mieszkanie, aby szybko znaleźć dla niego nabywcę.