-

Biznes i Finanse Narzędzia coachingowe z których warto korzystać!

Narzędzia coachingowe z których warto korzystać!

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób decyduję się na współpracę z coachem. Jest to niezwykle popularny sposób na przeprowadzenie integracji firmowej, a także na dodatkowe zmotywowanie pracowników. Coach zwykle pozwala odkryć nam nasze mocne strony, a także pozwala bardziej się otworzyć na innych uczestników. Można więc śmiało powiedzieć, że dzięki współpracy z nim, poznamy siebie samego o wiele lepiej, a także dowiemy się, w jaki sposób można wykorzystać nasz własny potencjał. Jednocześnie, by zajęcia organizowane przez takiego trenera rzeczywiście były efektywne, musi on wspierać się narzędziami coachingowymi. Czym one są i dlaczego warto z nich korzystać?

Narzędzia coachingowe- czym są i jakie można wyróżnić?

Nie da się ukryć, że narzędzia coachingowe przeznaczone są nie tyle dla samego coacha, co dla uczestników spotkania. Mają one bowiem za zadanie spełnić rolę „ice-breakerów”. W praktyce oznacza to, że pomagają skutecznie połączyć uczestników z uwzględnieniem metody SMART. Narzędzia coachingowe pomagają również się otworzyć i poznać każdego od tej bardziej personalnej strony. Nic więc dziwnego, że coraz więcej coachów decyduje się na skorzystanie właśnie z narzędzi, które znacznie ułatwiają przeprowadzenie całego kursu. Jakie są jednak najpopularniejsze narzędzia coachingowe? Można do nich zaliczyć:

  • karty coachingowe- to chyba jedno z tych narzędzi, które przez trenerów wykorzystywane jest zdecydowanie najczęściej. Pozwalają one bowiem na skuteczną pracę nad własnymi kompetencjami i odkrywanie swoich predyspozycji. Tego typu karty zwykle okraszone są niezwykle inspirującą grafiką, którą w prosty sposób można powiązać z różnymi aspektami naszego życia. Dzięki takim rozwiązaniom uczestnicy kursu poniekąd zmuszeni są do głębszej refleksji czy do otworzenia się na innych uczestników spotkania.
  • gry coachingowe- to z kolei bardzo interesujące narzędzie, które pomaga uczestnikom rozwijać pewne cechy ich osobowości. Można grać w nie zarówno w parach jak i w znacznie większych grupach. Pomaga to na skuteczne przełamanie „pierwszych lodów”.
  • pytania do uczestników- przygotowana lista pytań, które coach zada uczestnikom również jest jednym z narzędzi coachingowych. Dzięki nim można nie tylko zmobilizować kursantów, ale jednocześnie skłonić do głębszych przemyśleń oraz refleksji.
  • kostki edukacyjne- zwykle skłaniają one do posługiwania się językiem uczuć i emocji. Mobilizują one uczestników do otwartego mówienia o swoich przeżyciach i doświadczeniach.

Oczywiście wymienione powyżej narzędzia coachingowe są tylko niewielką częścią ich całego zbioru. Niemniej jednak są one najczęściej wykorzystywane przez trenerów i szeroko doceniane przez uczestników takiego kursu.

Czy warto korzystać z narzędzi coachingowych?

Tak naprawdę z dnia na dzień kolejni trenerzy uświadamiają sobie, jak ważną rolę odgrywają narzędzia coachingowe. Przede wszystkim na pierwszym spotkaniu nikt z uczestników nie jest wstanie się otworzyć i swobodnie ze sobą rozmawiać. Wówczas przy wykorzystaniu gier czy sprytnie zadawanych pytań, można przełamać pierwszą niechęć i krępacje. Dodatkowo narzędzia coachingowe ułatwiają poznanie i zrozumienie uczestników spotkania. Mobilizują ich one do wyrażania własnych uczuć, emocji, myśli i opinii. W ten sposób o wiele łatwiej będzie prowadzić cały kurs, a także dostosować kolejne zajęcia do potrzeb i predyspozycji uczestników. Finalnie warto podkreślić, że narzędzia coachingowe sprawiają, że cały kurs staje się o wiele bardziej interesujący i barwny.

Najnowsze newsy

Czym wyróżnia się wycieraczka przemysłowa?

Niektóre zastosowania dla firm muszą znacząco różnić się od tych, które występują w domach i w ten sposób zapewnia...

Auto złom – dlaczego jest tak popularny?

Większość samochodów osobowych prędzej czy później będzie musiało zostać oddane do auto kasacji. Wynika to z wielu powodów, wśród...

Do czego służą przenośniki taśmowe spożywcze?

Przenośniki taśmowe spożywcze są konstrukcjami, które działają w pełni automatycznie. Dzięki temu zyskały uznanie firm, które stawiają na nowoczesne...

Spadek po rodzicach – jak wygląda jego dziedziczenie?

Okazuje się, że dziedziczenie po rodzicach występuje bardzo często. Dziecko ma prawo do zachowku nawet wtedy, gdy nie zostało...

Gdzie stosuje się farby termowrażliwe?

Zastosowanie farb termowrażliwych ogranicza się właściwie jedynie do przemysłu kolejowego. Warto wiedzieć, że w ich przypadku funkcje dekoracyjne to...

Blachy trapezowe – właściwości i zastosowanie

Blachy trapezowe to jedne z najpopularniejszych pokryć dachowych. Są znacznie grubsze od tradycyjnej blachodachówki. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe...

Zobacz także

Koszulki męskie w modne printy – jakie się teraz nosi?

Wielu mężczyzn zapewne zadaje sobie to pytanie. Dlatego też,...

Wentylacja – sprawdź, jak jak ją wybrać?

Większość z nas, traktuje wentylacje jako źródło niedogodności w...

POLECANE