Narzędzia coachingowe z których warto korzystać!

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób decyduję się na współpracę z coachem. Jest to niezwykle popularny sposób na przeprowadzenie integracji firmowej, a także na dodatkowe zmotywowanie pracowników. Coach zwykle pozwala odkryć nam nasze mocne strony, a także pozwala bardziej się otworzyć na innych uczestników. Można więc śmiało powiedzieć, że dzięki współpracy z nim, poznamy siebie samego o wiele lepiej, a także dowiemy się, w jaki sposób można wykorzystać nasz własny potencjał. Jednocześnie, by zajęcia organizowane przez takiego trenera rzeczywiście były efektywne, musi on wspierać się narzędziami coachingowymi. Czym one są i dlaczego warto z nich korzystać?

Narzędzia coachingowe- czym są i jakie można wyróżnić?

Nie da się ukryć, że narzędzia coachingowe przeznaczone są nie tyle dla samego coacha, co dla uczestników spotkania. Mają one bowiem za zadanie spełnić rolę „ice-breakerów”. W praktyce oznacza to, że pomagają skutecznie połączyć uczestników z uwzględnieniem metody SMART. Narzędzia coachingowe pomagają również się otworzyć i poznać każdego od tej bardziej personalnej strony. Nic więc dziwnego, że coraz więcej coachów decyduje się na skorzystanie właśnie z narzędzi, które znacznie ułatwiają przeprowadzenie całego kursu. Jakie są jednak najpopularniejsze narzędzia coachingowe? Można do nich zaliczyć:

  • karty coachingowe- to chyba jedno z tych narzędzi, które przez trenerów wykorzystywane jest zdecydowanie najczęściej. Pozwalają one bowiem na skuteczną pracę nad własnymi kompetencjami i odkrywanie swoich predyspozycji. Tego typu karty zwykle okraszone są niezwykle inspirującą grafiką, którą w prosty sposób można powiązać z różnymi aspektami naszego życia. Dzięki takim rozwiązaniom uczestnicy kursu poniekąd zmuszeni są do głębszej refleksji czy do otworzenia się na innych uczestników spotkania.
  • gry coachingowe- to z kolei bardzo interesujące narzędzie, które pomaga uczestnikom rozwijać pewne cechy ich osobowości. Można grać w nie zarówno w parach jak i w znacznie większych grupach. Pomaga to na skuteczne przełamanie „pierwszych lodów”.
  • pytania do uczestników- przygotowana lista pytań, które coach zada uczestnikom również jest jednym z narzędzi coachingowych. Dzięki nim można nie tylko zmobilizować kursantów, ale jednocześnie skłonić do głębszych przemyśleń oraz refleksji.
  • kostki edukacyjne- zwykle skłaniają one do posługiwania się językiem uczuć i emocji. Mobilizują one uczestników do otwartego mówienia o swoich przeżyciach i doświadczeniach.

Oczywiście wymienione powyżej narzędzia coachingowe są tylko niewielką częścią ich całego zbioru. Niemniej jednak są one najczęściej wykorzystywane przez trenerów i szeroko doceniane przez uczestników takiego kursu.

Czy warto korzystać z narzędzi coachingowych?

Tak naprawdę z dnia na dzień kolejni trenerzy uświadamiają sobie, jak ważną rolę odgrywają narzędzia coachingowe. Przede wszystkim na pierwszym spotkaniu nikt z uczestników nie jest wstanie się otworzyć i swobodnie ze sobą rozmawiać. Wówczas przy wykorzystaniu gier czy sprytnie zadawanych pytań, można przełamać pierwszą niechęć i krępacje. Dodatkowo narzędzia coachingowe ułatwiają poznanie i zrozumienie uczestników spotkania. Mobilizują ich one do wyrażania własnych uczuć, emocji, myśli i opinii. W ten sposób o wiele łatwiej będzie prowadzić cały kurs, a także dostosować kolejne zajęcia do potrzeb i predyspozycji uczestników. Finalnie warto podkreślić, że narzędzia coachingowe sprawiają, że cały kurs staje się o wiele bardziej interesujący i barwny.