Świadomość zdrowego odżywiania się w dzisiejszych czasach stoi na znacznie wyższym poziomie niż jeszcze kilka lat temu. Powodem tego jest między innymi szersze propagowanie zdrowej diety nawet u dzieci w wieku szkolnym, co przekłada się także na rodziców. Ponadto można zauważyć, że na ulicach miast pojawiło się więcej biegaczy i rowerzystów. Oczywiście są to najpopularniejsze sporty i z pozoru najłatwiejsze do uprawiania, jednak aby przynosiły odpowiednie efekty, niezmiennie ważne jest zachowanie zdrowego odżywiania. Jakie są zasady zdrowej diety i jak ją ułożyć?
Zasady zdrowej diety
Zdrowa dieta nie ma ściśle określonych zasad, jednak istnieje pewien spis produktów, które powinno się unikać w swoim jadłospisie, gdyż mają negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim powinno się unikać napojów gazowanych, które mają mnóstwo kalorii i zawierają sztuczne barwniki. Zamiast tego lepiej postawić na wodę, wyciskane soki, czy też ziołowe napary. Niezbędne jest także zamienienie cukru na miód lub syrop z agawy, czyli o wiele zdrowsze zamienniki.
Bardzo ważną zasadą jest także spożywanie nawet pięciu posiłków dziennie. Oczywiście należy tutaj pamiętać, aby miały one odpowiednie wartości kaloryczne oraz charakteryzowały się zdrowymi składnikami. Najlepiej wpleść do każdego dania warzywa i w miarę możliwości owoce, które będą bardzo dobry źródłem witamin. Nie powinno się także zapominać o pieczywie pełnoziarnistym oraz tłuszczach pochodzących z orzechów i olejów roślinnych.
Jak ułożyć zdrową dietę?
Ułożenie optymalnej diety dla siebie nie jest proste. Dlatego najlepiej jest się w tym celu skontaktować z dietetykiem, który ma odpowiednią wiedzę. Poprzez szereg prostych badań jest w stanie określić zapotrzebowanie kaloryczne organizmu oraz wydzielić odpowiednie proporcje węglowodanów, tłuszczów i białka.
Wielu dietetyków oprócz samych badań zajmuje się także układaniem jadłospisu. Od razu warto zaznaczyć, że większość z nich nie opiera się na składnikach, które są drogie i trudno dostępne. Diety zazwyczaj składają się z drobiu, ryżu i warzyw. Oczywiście wszystkie składniki są zamienne. Wystarczy tylko zachować odpowiednie proporcje.
Warto jednak zaznaczyć, że osiągnięcie jakiegokolwiek celu nie opiera się tylko i wyłącznie na spożywaniu posiłków. Dieta musi być poparta także ciężkim treningiem, który jest niezbędny, aby stymulować mięśnie i przyspieszać przemianę metabolizmu.