Prace budowlane na wysokości – jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników?

Praca na wysokościach obarczona jest wysokim ryzykiem występowania nieszczęśliwych wypadków losowych. Zachowanie wysokiego poziomu koncentracji podczas wielogodzinnych robót budowlanych jest niezwykle istotne dla przestrzegania podstawowych zasad BHP, jednak chwila nieuwagi czasem wystarcza, aby nabawić się nieprzyjemnej kontuzji, narazić się na poważny uszczerbek za zdrowiu lub w najgorszym wypadku – śmierć. Nie bez powodu polskie prawo ściśle określa warunki, jakie należy spełnić wykonując prace na mniejszych lub większych wysokościach. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko prac nad konstrukcjami budynków wielkogabarytowych, ale również bezpieczeństwa na placach budowy domów jednorodzinnych. Zatem jak uchronić siebie i swoich pracowników przed zagrożeniami związanymi z pracą na wysokości?

Bezpieczeństwo na budowie: środki ochrony indywidualnej

Co to takiego? Dla mniej wtajemniczonych to szereg elementów, które w zamyśle mają ochronić pracownika przed zagrożeniami związanymi z pracami budowlanymi, czy to na wysokości, czy też na najniższych kondygnacjach. Praca na wysokości często wymaga dodatkowego osprzętu jak szelki, linki czy amortyzatory minimalizujące ryzyko upadku. Ponadto, każdy budowlaniec powinien być wyposażony m.in. w hełm i kask ochronny, okulary ochronne, grube rękawice z ognioodpornego materiału, stabilne obuwie, a także odzież ochronną przeznaczoną do wykonywania danej czynności na placu budowy. Co najważniejsze, wszystkie wyżej wymienione elementy powinien zapewniać pracodawca, dlatego jeśli to nam przypada podobna rola, w naszym interesie leży zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom.

Zobacz także: https://openzone.pl/szalunki-na-budowie-domu-czy-oplaca-sie-je-wynajmowac/

Praca na wysokości: jakie prace budowlane można do niej zaliczyć?

Każda budowa wiąże się z działaniem na wielu polach. Począwszy od stawiania pierwszych fundamentów po montaż elementów wykończeniowych, wszystkie etapy prac budowlanych powinny być przeprowadzone nie tylko z najwyższą starannością, ale również z zachowaniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Jednak prace na wysokościach wiążą się ze szczególnym ryzykiem, a w ich szereg możemy zaliczyć: ocieplanie, tynkowanie, malowanie ścian, praca na dachach (w tym również ich odśnieżanie), renowacja kominów, a nawet mycie okien i rynien. Jak widać, na placu budowy niemal na każdym kroku czyhają na nas zagrożenia, które koniec końców nie powinny zakłócić terminowego wykonywania zleceń.

Jak usprawnić prace na wysokościach?

Podczas prac remontowych czy budowlanych nie sposób uniknąć prac wymagających wzniesienia wysokiej, stabilnej konstrukcji ułatwiającej dostęp nawet do najmniejszych zakamarków znajdujących się wysoko ponad ziemią, gdzie drabina już nie . Do tego celu wiele firm budowlanych jak i osób fizycznych wykorzystuje rusztowania ramowe. Są to niezwykle stabilne systemy elementów poziomych oraz pionowych, które zapewniają bezpieczeństwo pracownikom oraz umożliwia wykonywanie czynności wymagających precyzji i pewnej ręki. Najlepsze rusztowania ramowe to te wyposażone w elementy ukośne pozwalające zmieniać kondygnację bez konieczności opuszczania konstrukcji. Co więcej, nie trzeba od razu kupować nowego rusztowania – wiele firm zajmujących się ich dystrybucją oferuje rusztowania używane, które swoją jakością nie ustępują miejsca nowym konstrukcjom, a za to mogą być opcją przystępniejszą cenowo.

Partnerem artykułu jest Szal-Bud.