Starając się o uzyskanie dokumentu potwierdzającego samodzielność lokalu, dobrze jest zapoznać się między innymi z tym, co powinno się w nim znajdować. Ma to znaczenie z punktu widzenia możliwości posługiwania się takim zaświadczeniem. Jest on wykorzystywany głównie podczas procesu sprzedaży wydzielonego elementu nieruchomości.
Jak uzyskać dokument o samodzielności lokalu?
Każdy dokument dotyczący nieruchomości, trzeba uzyskać w odpowiednim urzędzie. Informacje, który z nich zajmie się taką sprawą, można obecnie sprawdzić wygodnie za pośrednictwem Internetu. W ten sposób można załatwić tę sprawę w formie zdalnej. Ma to spore znaczenie w kontekście czasu, w którym można uzyskać dokument.
Z reguły sprawami dotyczącymi lokali zajmują się starostwa powiatowe. Zatem to właśnie do budynków tych urzędów warto się udać. Jednak w wielu większych miastach takimi sprawami zajmować będą się urzędy dzielnicowe.
Nie bez znaczenia jest również sprawdzenie, jakie dokumenty trzeba dostarczyć, aby w ogóle móc starać się o zaświadczenie o samodzielności lokalu. Należy brać pod uwagę, że sam wniosek nie wystarczy. Konieczne jest przygotowanie dokumentacji w ramach inwentaryzacji.
Jakie dokumenty realizowane są w ramach inwentaryzacji?
Gdy zleca się inwentaryzację, można uzyskać różne rodzaje dokumentów. W przypadku starania się o zaświadczenie, pozwalające na wydzielenie lokalu z nieruchomości, konieczne będzie uzyskanie między innymi rzutu poszczególnych kondygnacji budynku. Nie jest to skomplikowany dokument, więc będzie go w stanie przygotować większość firm architektonicznych czy geodezyjnych.
Dodatkowe informacje, które trzeba dostarczyć do urzędu to między innymi potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej, pełnomocnictwa w sprawach administracyjnych czy potwierdzenie uiszczenia opłaty za pełnomocnictwa. Oczywiście nie zawsze trzeba te wszystkie opłaty uiszczać. Wiele zależy od tego, czy sprawę załatwiać się będzie samodzielnie, czy też skorzysta się z pomocy pełnomocnika.