Czym charakteryzuje się pokrętło składane?

pokretlo do montazu

Do składania czy skręcania mebli stosowane są różne elementy mocujące, które ułatwiają samodzielny montaż, późniejszy demontaż czy też zmianę rozmiaru. Mogą to być pokrętła motylkowe lub składane. Od takich elementów wymaga się estetycznego wykończenia, trwałości oraz łatwości obsługi.

Czym cechuje się pokrętło składane?

Wykorzystywanie do montażu mebli śrub, nawet tych dużych i łatwych do odkręcania, trudno nazwać szybkim sposobem na złożenie i rozłożenie mebla. Dużo lepsze będzie właśnie pokrętło składane, bo element wykonany z tworzywa można przykręcić lub odkręcić po prostu ręką. Całe mocowanie pozostaje stabilne.

Tworzywo sztuczne, z którego wykonywane są pokrętła składane, dorównuje wytrzymałością i trwałością elementom metalowym. Dzięki temu nie trzeba stosować śrub tam, gdzie nie jest to absolutnie konieczne. Pokrętło ułatwia szybkie dokonywanie zmian np. wymiarów mebla, jeśli dostępna jest regulacja itd.

Nowoczesne meble i pokrętła składane

W wielu nowoczesnych meblach występują połączenia ruchome lub elementy mają regulowaną wysokość. Pokrętło składane lub motylkowe jest dużo łatwiejsze w obsłudze niż zwykła śruba, do tego wygląda ładniej i lepiej się sprawdza. Element jest lekki, nie powoduje obciążenia mebla ani nie wymusza korzystania z narzędzi.

Element wykonany z tworzywa jest bardzo mocny i trwały. Wybór pokrętła znanej marki ma znaczenie – nie będzie ono rozwiązaniem na krótko nawet przy częstym użytkowaniu. Dopasowanie dwóch części pokrętła sprawia, że całość połączenia nie jest ruchoma i nie luzuje się bez udziału użytkownika.

Pokrętła składane w konstrukcjach regulowanych

Z pokręteł składanych można korzystać nie tylko przy montażu mebli. Są one bardzo często spotykane w dowolnych konstrukcjach z elementami regulacji, także na zewnątrz. Pokrętło składane wykonane z tworzywa sztucznego nie niszczy się pod wpływem ujemnych temperatur i pozostaje łatwe do obsługi nawet w takich warunkach.

Podsumowując, pokrętła różnego rodzaju to bardzo popularny element mocujący. Mogą być wykorzystywane do składania mebli i nie tylko.