Korki pneumatyczne znajdują zastosowanie we wszelkiego typu rurach i odpływach. Podczas remontów i naprawy usterek specjaliści wykorzystują je do zablokowania całkowitego przepływu płynów, głównie wody czy ścieków.
Korki pneumatyczne – z czego się składają?
Korki pneumatyczne do rur są skonstruowane tak, aby ograniczać lub kontrolować ciśnienie i objętość powietrza w rurze lub w przewodzie. Korki te są wykonywane z różnych materiałów, takich jak: guma, plastik, metal i kompozyty. Są one przeznaczone do umieszczania w rurach wlotowych systemu, aby zapobiec wydostawaniu się powietrza czy płynów lub kontrolować ich przepływ. Pneumatyczne korki do rur składają się z dwóch części: korpusu i uszczelki. Korpus to element wytworzony z tworzywa sztucznego. Jego głównym zadaniem jest podtrzymanie uszczelki w konkretnym miejscu oraz sprawienie, że będzie jak najlepiej pasować. Drugi kluczowy element, czyli uszczelka, jest stworzona z materiału kompozytowego bądź z metalu. Jej rolą jest dokładne uszczelnienie przestrzeni między korpusem a rurą. Uszczelka jest zaprojektowana tak, aby zapewnić szczelne zamknięcie, które zapobiega wydostawaniu się powietrza i kontroluje przepływ powietrza.
Korki pneumatyczne – do czego służą?
Korki pneumatyczne znajdują zastosowanie zwłaszcza do powstrzymywania wydostawania się płynów, takich jak woda lub ścieki, na przykład podczas napraw. Korpus korka jest zaprojektowany w taki sposób, aby pasował do rury wlotowej, a uszczelka z kolei ma taką konstrukcję, aby bezpiecznie przylegała do wnętrza rury. Mechanizm blokujący (którym może być klips czy śruba) utrzymuje uszczelkę w danym miejscu. Generalnie korki pneumatyczne znajdują zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle, branży budowlanej oraz hydraulicznej. Dzięki nim można zatrzymać niekontrolowany wypływ wody i ograniczyć szkody, jakie mogłaby ona wywołać w danym otoczeniu. Charakteryzują się one dużą bezawaryjnością i skutecznością, zapewniając bezpieczną pracę w różnego typu miejscach.