Fundusze inwestycyjne działające na polskim rynku oferują tak dużą liczbę możliwości, że każdy, kto ma zamiar zainwestować swoje oszczędności będzie w stanie wybrać coś dla siebie. Poszczególne rodzaje funduszy różnią się między sobą poziomem ryzyka, aspektami finansowymi, a nawet preferencjami, co do inwestycji. W tym artykule bliżej przyjrzymy się dwóm rodzajom: zamkniętym i otwartym funduszom inwestycyjnym.
Czym są fundusze inwestycyjne?
To uregulowana prawnie forma wspólnego inwestowania. Polega na zbiorowym lokowaniu kapitału, którym dysponuje właśnie wybrany przez nas fundusz. Połączenie kilku lub kilkunastu inwestorów w funduszu daje większe możliwości inwestycyjne niż w przypadku pojedynczych transakcji. Powierzonymi środkami dysponują specjaliści, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i kompetencję na temat instrumentów finansowych.
Żeby fundusz mógł legalnie działać na rynku i dysponować środkami powierzonymi musi on spełnić wiele wymagań, które narzucane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. Przede wszystkim musi:
posiadać odpowiednie kwalifikacje,
spełniać wymogi kapitałowe,
zatrudniać doradców inwestycyjnych,
przygotowywać dokumentacje finansowe.
Nad ich działaniami ciągle czuwa KNF, którego zadaniem jest regularna kontrola funduszy pod kątem poprawności ich funkcjonowania.
Fundusze otwarte i zamknięte
Działając fundusze na podstawie formy prawnej wyróżnić można dwa ich rodzaje – podział został przedstawiony w Ustawie o funduszach z 2004 roku.
Fundusze inwestycyjne otwarte
To obecnie najpopularniejszy rodzaj funduszy prowadzących swoją działalność w Polsce. Charakteryzują się one stale zmieniającą się liczbą uczestników, ponieważ przystąpienie do nich jest prostsze. Co wyróżnia fundusze otwarte?
Emitują nieograniczoną liczbę jednostek uczestnictwa
Mają nieograniczony kontakt z potencjalnymi inwestorami i uczestnikami
Wycena odbywa się każdego dnia
Zgromadzone środki charakteryzują się wysoką płynnością
Fundusz otwarty zbywa i odkupuje jednostki uczestnictwa zawsze na żądanie uczestnika. Dołączyć do funduszu może w zasadzie każdy.
Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ)
Trochę inaczej wygląda to w przypadku funduszy inwestycyjnych zamkniętych, które charakteryzują się pewnymi ograniczeniami. Dotyczą one przede wszystkim zasad przystąpienia oraz ewentualnej rezygnacji. Co je wyróżnia?
Przystąpienie do funduszu możliwe jest tylko w czasie subskrypcji tytułów przez ich nabycie na rynku wtórnym
Fundusze zamknięte emitują certyfikaty inwestycyjne, a nie jednostki uczestnictwa. Również są to papiery wartościowe, ale ich liczba jest stała i zmienia się tylko w przypadku nowych emisji.
Wycena odbywa się cyklicznie – co tydzień, miesiąc lub kwartał
Fundusze inwestycyjne zamknięte nie mają obowiązku utrzymywania rezerw
Można za ich pośrednictwem kupić papiery wartościowe, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz waluty
Fundusze inwestycyjne zamknięte dzielą się na publiczne oraz niepubliczne. Pierwsze są ogólnodostępne, a drugie skierowane do wąskiego grona odbiorców – przystąpić do nich może maksymalnie 149 osób z określonym kapitałem, ponieważ prób wejście jest bardzo wysoki.
Fundusze inwestycyjne – propozycja dla każdego?
Przystąpić do funduszu może w zasadzie każdy – osoby fizyczne, firmy i podmioty, które nie posiadają osobowości prawnej. Uczestnictwo jest szansą na pomnażanie posiadanego kapitału na dużo atrakcyjniejszych warunkach, niż w przypadku samodzielnego realizowania transakcji.