-

Biznes i Finanse Nabywanie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych - najważniejsze informacje

Nabywanie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych – najważniejsze informacje

Lokowanie kapitału w funduszach inwestycyjnych to jeden z najwygodniejszych sposobów na pomnażanie swoich oszczędności. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej ludzi, którzy dostrzegają zalety zbiorowego inwestowania. Zanim jednak przystąpisz do funduszu i wykonasz pierwsze zlecenie, dowiedz się, czym są jednostki uczestnictwa i jak je nabywać.

Jednostki uczestnictwa – czym są?

Inwestowanie w najpopularniejszych obecnie funduszy inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznych otwartych odbywa się przy pomocy jednostek uczestnictwa. W praktyce jest to tytuł prawny do udziału w aktywach funduszu czyli części majątku otwartego funduszu, którą jako nabywcy możemy kupować w ramach inwestycji.

Ich wartość określana jest jako wartość aktywów (netto), która przypada na jedną jednostkę. Jak jest to obliczane? Fundusz wycenia posiadany przez siebie portfel inwestycyjny, a następnie otrzymany wynik dzieli przez liczbę jednostek, które przysługują jego uczestnikom. Wartość jednostek uczestnictwa określa się każdego dnia, w którym pracuje giełda. Z racji tego, że powstały wynik uzależniony jest od zmiany ceny składników portfela. to wartość jednostek może zmieniać się każdego dnia.

Częstym błędem popełniamy przez niedoświadczonych inwestorów jest mylenie jednostek uczestnictwa z papierami wartościowymi (np. akcjami czy obligacjami). Między tymi dwoma pojęciami występują znaczące różnice, ponieważ jednostek uczestnictwa nie można sprzedawać – istnieje jedynie możliwość umorzenia. To, jaką kwotę otrzyma właściciel zależy od wartości jednostki w danym momencie.

Zysk i strata – zarabianie na jednostkach

Sprzedaż jednostek uczestnictwa prowadzona jest najczęściej przez sam fundusz inwestycyjny, ale do tego zadania może zostać zaangażowany również pośrednik zwany dystrybutorem. Prowadzenie obrotu jednostkami wymaga specjalnego zezwolenia potwierdzającego rzetelność i wiarygodność funduszu inwestycyjnego, które to jest wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego (w skr. KNF).

Gdzie jednak w tym wszystkim jest zysk, czyli to po co dołącza się do funduszu inwestycyjnego? Zysk lub strata wynikają bezpośrednio ze zmiany wartości jednostki uczestnictwa w czasie. Jeżeli zakupiliśmy daną jednostkę za 10 000 złotych, a po pewnym czasie sprzedajemy za 15 000 to osiągnęliśmy zysk. Jeśli w tym samym okresie pojedyncza wartość jednostki spadła, będziemy stratni.

Aktualna cena jednostek zawsze prezentowana jest na głównej stronie wybranego przez nas funduszu, ale również na portalach informacyjnych, czy też biznesowych.

Nabywanie jednostek uczestnictwa – jak zacząć?

Pierwszy kontakt z funduszami inwestycyjnymi może być dla wielu osób stresujący. Jak się jednak okazuje zakup jednostek uczestnictwa nie jest skomplikowany i można zadanie to wykonać bez wychodzenia z domu. Jak można je nabyć?

w siedzibie funduszu,

w domach maklerskich,

w banku,

u pośredników,

telefonicznie,

przez specjalną platformę internetową.

Oczywiście, obecnie największą popularnością cieszy się to ostatnie rozwiązanie. Oferowane przez fundusze inwestycyjne platformy, umożliwiają wygodny i bezpieczny zakup jednostek uczestnictwa. W tej chwili cały proces dołączenia do funduszu można bez kłopotów załatwić bez wychodzenia z domu, ponieważ również rejestracja jest możliwa przez internet. Mogą to również spróbować osoby posiadające niewielki kapitał – progi wejście do wielu funduszy inwestycyjnych zostały wyznaczone na bardzo niskim poziomie.

Najnowsze newsy

Znaki BHP – dlaczego należy je znać?

Przepisy bezpieczeństwa i higieny w pracy zapewniają odpowiednie warunki podczas wykonywania zadań przez pracowników oraz pomagają w sytuacjach awaryjnych....

Konfekcjonowanie frytury – o czym mowa w praktyce?

Frytki to jedna z najbardziej popularnych przekąsek na całym świecie. Ich przygotowanie wymaga jednak nie tylko umiejętności, ale również...

Folia stretch przezroczysta czy czarna – jakiej używać?

Folia stretch to jedno z najczęściej stosowanych opakowań do zabezpieczenia i transportu towarów. Jej podstawową funkcją jest utrzymanie towarów w stabilnym i bezpiecznym stanie w trakcie transportu....

Hurtownia budowlana – kto może z niej skorzystać?

Hurtownie budowlane to miejsca, gdzie można zaopatrzyć się w wszelkie materiały budowlane niezbędne do przeprowadzenia prac remontowych, budowlanych czy...

Logistyczna obsługa sklepów internetowych – na czym polega?

W dzisiejszych czasach zakupy online stały się normą. Wiele osób, zamiast tracić czas na stanie w kolejkach w sklepach...

Czy reklama na pojazdach jest skuteczna?

W strategii marketingowej najważniejsze jest, by dokładnie ją zaplanować, zanim wdroży się jakiekolwiek działania. Dobrze poprzedzić całość badaniami rynku, by przekonać...

Zobacz także

Zezwolenie na pracę cudzoziemca – jak je zdobyć?

Zezwolenie na pracę cudzoziemca to ważny dokument, który umożliwia...

Leczenie próchnicy – na czym polega i dlaczego jest tak istotne?

Stan naszego uzębienia ma wpływ na cały nasz organizm....

POLECANE