-

Biznes i Finanse Jak działają fundusze inwestycyjne?

Jak działają fundusze inwestycyjne?

Temat funduszy inwestycyjnych wzbudza coraz większe zainteresowanie, ponieważ rośnie fascynacja giełdą i możliwościami pomnażania środków finansowych. korzystanie z tego rodzaju instytucji finansowych obarczone jest pewnym ryzykiem, które odróżnia inwestowanie od lokowania pieniędzy na lokatach, czy też rachunkach oszczędnościowych. Czym jednak w praktyce są fundusze inwestycyjne?

Czym są fundusze inwestycyjne?

W teorii, fundusze inwestycyjne działają podobnie jak banki. Zbierają od swoich klientów pieniądze, które następnie wydawane są na inwestycje. W praktyce wygląda to jak, że jako inwestor przekazujesz swoje środki funduszowi, który w Twoim imieniu kupuje za nie pewne aktywa. Co może być przedmiotem takiej transakcji?

akcje giełdowe,

obligacje,

waluty,

surowce.

Dostępne są w zasadzie wszystkie możliwy typy aktywów, o których klient nie musi posiadać nawet podstawowej wiedzy. Wiedzę na temat działania rynków, giełdy i instrumentów finansowych dostarcza fundusz inwestycyjny, któremu powierzone zostały środki. Naszym zadaniem jest jedynie wybór strategii, według której pracownicy funduszu będą działać.

Działanie funduszy inwestycyjnych – co warto wiedzieć?

Środki przekazane do funduszu inwestycyjnego przyjmują formę jednostek uczestnictwa – ich wartość zmienia się w zależności od wybranego typu funduszu. W praktyce wygląda to tak, że jeśli fundusz przynosi zyski to wartość jednostek uczestnictwa rośnie, jeśli natomiast przynosi straty to wartość jedności uczestnictwa spada.

Oczywiście, wykonywane przez fundusz usługi nie są darmowe. Za zarządzanie pieniędzmi klientów pobierają one prowizję. Jej wysokość uzależniona jest od wielkości powierzonego kapitału i najczęściej stanowi z góry określony procent od tej kwoty.

Typy funduszy w polskich warunkach

Żeby dobrze zrozumieć istotę współpracy z funduszami inwestycyjnymi należy bliżej przyjrzeć się ich typom. Podział uzależniony jest od ryzyka, które niesie za sobą lokowanie produktów w konkretnych instrumentach.

Fundusze inwestycyjne ryzykowne

Środki inwestowane są w większości w akcje, które uważane są za ryzykowne. Najczęściej ich ceny są bardzo niestabilne, więc potencjalny zysk może być bardzo wysoki – mogą osiągać nawet poziom 200 – 300% w kilkuletniej skali. Ryzykowne fundusze to najczęściej akcje, zarówno Polskich, jak i zagranicznych spółek.

Fundusze inwestycyjne bezpieczne

Do bezpiecznych funduszy zaliczamy przede wszystkim obligacje oraz bony skarbowe. Cechuje je wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również stosunkowo niewielki zysk, który można osiągnąć – najczęściej kształtuje się na poziomie około 2-5%. Warto jednak pamiętać, że również tego rodzaju instrumenty finansowe obarczone są pewnym ryzykiem.

Fundusze mieszane

Jak sama nazwa wskazuje, są one mieszaniną ryzykownych i bezpiecznych funduszy. W zależności od wybranego wariantu, mogą się ona schylać bardziej w kierunku ryzykownych lub bezpiecznych inwestycji.

Fundusze inwestycyjne – propozycja dla każdego?

Zasadniczo tak. Z usług funduszy inwestycyjnych mogą skorzystać wszystkie osoby, które posiadane nadwyżki finansowe chcą przeznaczyć na pomnożenie majątku. Żeby to robić nie muszą posiadać ekonomicznego wykształcenia, czy też specjalistycznej wiedzy na temat działania instrumentów finansowych – wystarczy posiadane pieniądze powierzyć odpowiedniemu funduszowi, przeanalizować ryzyko, a następnie wybrać strategię zarządzania nimi i oczekiwać na zyski. Jak duże one będą? To już zależy od sprawności działania funduszu.

Najnowsze newsy

Usuwanie karaluchów – jakie metody są skuteczne?

Karaluchy to gatunek owadów, który bardzo często może pojawiać się w mieszkaniach. Są to szczególnie znienawidzone zwierzęta, które wyglądają...

Znaki BHP – dlaczego należy je znać?

Przepisy bezpieczeństwa i higieny w pracy zapewniają odpowiednie warunki podczas wykonywania zadań przez pracowników oraz pomagają w sytuacjach awaryjnych....

Konfekcjonowanie frytury – o czym mowa w praktyce?

Frytki to jedna z najbardziej popularnych przekąsek na całym świecie. Ich przygotowanie wymaga jednak nie tylko umiejętności, ale również...

Folia stretch przezroczysta czy czarna – jakiej używać?

Folia stretch to jedno z najczęściej stosowanych opakowań do zabezpieczenia i transportu towarów. Jej podstawową funkcją jest utrzymanie towarów w stabilnym i bezpiecznym stanie w trakcie transportu....

Hurtownia budowlana – kto może z niej skorzystać?

Hurtownie budowlane to miejsca, gdzie można zaopatrzyć się w wszelkie materiały budowlane niezbędne do przeprowadzenia prac remontowych, budowlanych czy...

Logistyczna obsługa sklepów internetowych – na czym polega?

W dzisiejszych czasach zakupy online stały się normą. Wiele osób, zamiast tracić czas na stanie w kolejkach w sklepach...

Zobacz także

Deski tarasowe kompozytowe – wady i zalety

Dla wielu polaków taras to najważniejsze miejsce relaksu. Dlatego...

Jak osiągnąć sukces jako barber?

Usługi barberingu już na trwale weszły do krajobrazu Polski....

POLECANE