Rok 2019 nieuchronnie dobiega końcowi. Okres listopada i grudnia to doskonały czas na podsumowania i rankingi, w których wskazywane są najlepsi w danej branży. Podobnie jest z inwestowanie, gdzie pod lupę wzięliśmy największe fundusze inwestycyjne w kraju, by poddać je analizie. Który z nich wypada najlepiej w zestawieniu?
Akcje i metal – połączenie na plus
Wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej nie jest zadaniem prostym. Odpowiednia kalkulacja ryzyka, a także chęć osiągnięcia jak największego zysku zazwyczaj nie idą ze sobą w parze. Znalezienie właściwej proporcji, ale również wiedza i doświadczenie pozwolą podjąć tą decyzję skuteczniej. Tak swój wybór mogą oceniać Ci, którzy w 2019 roku postawili na inwestowanie w akcje i metale szlachetne – obecnie liczą oni zyski.
Największe zyski przyniosły fundusze akcyjne, które zajmują się poszukiwaniem i wydobywaniem metali szlachetnych. Jedną z nich jest fundusz PKO Akcje Rynku Złota, która w 2019 roku wygenerowała stopę zwrotu na poziomie 52 procent – co jest najlepszym wynikiem. Inwestowany przez nich kapitał przeznaczony jest przede wszystkim na zakup akcji spółek, które w 2019 roku wydobywały i handlowały złożami metalicznymi.
Mijający rok za udany może uznać również inny fundusz, który zajmował się inwestowaniem w akcje związane z szlachetnym kruszywem jakim jest złoto. Jego klienci powiększyli swój majątek łącznie aż o 32 procent, co również należy uznać za wynik bardzo imponujący. Mowa tutaj oczywiście o Superfund Gold, który mimo że ma odmienną strategię od PKO Akcje Rynku Złota to również zanotował doskonały rok.
Odwaga popłaca
Ręce zacierają na myśl o zyskach również klienci Skarbca Spółek Wzrostowych, ponieważ firma wygenerowała dla nich w 2019 roku zysk na poziomie 33%. Fundusz zajmuje się lokowaniem oszczędności swoich klientów głównie na rynkach zagranicznych, gdzie głównym przedmiotem ich zakupów są niewielkie firm z sektora IT. Skarbiec Spółek Wzrostowych od lat notuje doskonałe wyniki, ponieważ w ciągu ostatnich 5 lat na współpracy z nimi można było zarobić ponad 85%. Warto jednak pamiętać, że firma lokuje kapitał głównie w Stanach Zjednoczonych, na rodzimym parkiecie dokonuje zakupów niezwykle rzadko – stanowią one około 3% wydawanej kwoty w ciągu roku.
Jak pokazuje przypadek Investor Rosja, zarabiać można nie tylko za oceanem, ale również w Europie. Fundusz od lat inwestuje w obligacje, akcje i certyfikaty na rosyjskim rynku, głównie w firmach z branży energetycznej między innymi Gazprom. W tym roku pozwoliło to wygenerować aż 27,7% zysku dla swoich klientów.
Inwestowanie w handel i IT zawsze się opłaca
Mijający rok pokazał, że inwestowanie w firmy z branż IT i handlu dalej jest doskonałym sposobem na generowanie sporych zysków. Fundusze, które specjalizują się w tego rodzaju inwestycjach osiągały zyski na poziomie nawet kilkudziesięciu procent, co należy uznać za wynik bardzo dobry. Które z tych firm pomogły wzbogacić się swoim klientom?
Caspar Akcje Europejskie
Esaliens Okazje Rynkowe
PKO Akcje Rynku Europejskiego
Mimo że do zakończenia roku pozostało jeszcze odrobinę czasu, to nie zapowiada się, żeby w rankingu najlepszych funduszy inwestycyjnych miały zajść poważne zmiany. Inwestorzy już teraz przygotowują się do nadchodzącego roku, gdzie będą czekać na nich nowe wyzwania. Wiele osób, które zamiast zysków uzyskały w tym roku straty, zapewne poważnie rozważa zmianę funduszu inwestycyjnego na inny – powyższe zestawienie może pomóc w podjęciu takiej decyzji.