Wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne do okien dachowych – rolety i żaluzje

Ochrona przeciwsłoneczna w domu

Obecnie na rynku mamy do wyboru coraz bardziej nowoczesne osłony wewnętrzne przeznaczone ściśle do okien dachowych. Opowiedzmy więc trochę o nich – ich działanie powinno nas w pełni zadowolić (jeżeli szukamy właśnie wysokiej jakości nowoczesnych osłon do swego mieszkania). Możemy przede wszystkim wyróżnić takie oto osłony wewnętrzne:

Rolety – czego generalnie używa się do ich wyprodukowania?

Należy wiedzieć, że do ich wyprodukowania używa się impregnowanych tkanin różnego typu, w szerokiej palecie kolorów. Powinny być one proste w konserwacji oraz wykazywać odporność na płowienie. Wiedzmy też, że dość interesującym rozwiązaniem jest na przykład poszycie składające się z dwóch rodzajów pasów – zacieniających oraz przepuszczających światło. Przesuwanie ich względem siebie i nakładanie jednych na drugie umożliwia regulację stopnia zaciemnienia. W przypadku rolet wewnętrznych, spore znaczenie ma ich estetyka, bowiem są bardzo ważnym elementem wnętrz. Trzeba pamiętać, że te przeznaczone do okien dachowych, pod względem budowy oraz działania przypominają modele do przeszkleń pionowych (zazwyczaj posiadają jednak możliwość sterowania elektrycznego za pomocą łącznika ściennego lub pilota) – poszycie poruszające się w pionowych prowadnicach, zwijane jest na wałku mocowanym do górnej ramy okna.

Żaluzje – montaż

Należy wiedzieć, że do ich montażu w oknach dachowych używane są przeważnie specjalne do tego przeznaczone „zaczepy”. Natomiast należy pamiętać, że boczne prowadnice utrzymują rozwiniętą roletę i pozwalają obracać skrzydło przy zaciągniętej osłonie. Warto też wiedzieć, że do opuszczania i podnoszenia dachowych żaluzji wewnętrznych służy z reguły uchwyt w dolnej części ich konstrukcji. Znów suwak boczny zapewnia regulację kąta ustawienia listew. W celu komfortowej obsługi wysoko zamontowanych osłon, możemy jeszcze dokupić specjalne drążki czy elementy przedłużające. Szczególnie w przypadku żaluzji o większej powierzchni warto pokusić się o napęd elektryczny – chociaż zazwyczaj umożliwia on tylko sterowanie kątem nachylenia lamel, i to przy zamkniętym oknie. Warto też wiedzieć, że posiadają taką dużą zaletę – kąt ustawienia lamel możemy regulować, dostosowując go do intensywności nasłonecznienia i kierunku padania promieni słonecznych. Poszycie daje się również podciągnąć w taki sposób, aby nie przysłaniało szyby. I należy wspomnieć, że z aluminium są przede wszystkim wykonywane lamele. Są w miarę lekkie, więc możliwe jest przytwierdzenie osłony do listwy przyszybowej bądź ramy okiennej.