Nowe technologie wykorzystywane w Służbie Celnej

Nowe technologie w służbie celnej

Służba celna wraz z postępem cywilizacyjnym stosuje coraz nowsze metody działania. Do swojej pracy używa coraz nowszych technologii. Dążąc za oczekiwaniami społeczeństwa Służba Celna doskonali również kompetencji ludzi.

Nowe technologie w służbie celnej

Wprowadzony został norweski mechanizm finansowy. Ma on na celu rozwój łączności w administracji celnej oraz systemu bezpieczeństwa na granicach Unii Europejskiej. Mechanizm ten jednocześnie polega na wyposażeniu Służb w środki transportu. Zaopatrzone w specjalistyczny sprzęt zostały laboratoria, w których zainstalowano urządzenia badawczo pomiarowe. Co ważne zakupiony został sprzęt rentgenowski. Urządzenie rentgenowskie służy do prześwietlania samochodów osobowych, ciężarówek i innych pojazdów takich jak autobusy. Dzięki promieniom RTG zwiększyła się wykrywalność przemytu wyrobów tytoniowych, ale i innych towarów akcyzowych. Przy użyciu promieniowania odróżnić można materiały organicznie i nieorganiczne.

Kolejnym urządzeniem w jaki zaopatrzone zostały Służby to skaner akceleratorowy które ma służyć do sprawdzania zawartości wagonów kolejowych. Jest to kolejne udoskonalenie pracy celników. Będą oni mięli możliwość szczegółowego przeszukania wagonów i kontenerów. Poprzez emisję promieniowania identyfikowane są materiały organiczne jak i nie organiczne. Wykrywane zostaną między innymi nielegalne towary ukryte w specjalnie zamontowanych schowkach. Skaner kolejowy jako jedyny w Polsce jest zamontowany na przejściu kolejowym w Medyce.

Oddano do dyspozycji Służb także przenośne urządzenia do kontroli bagażu. Posiada szereg zabezpieczeń, aby nie narażać obsługujących składy. Zamontowano kamery przy wjeździe i wyjeździe z strefy promieniowania. Urządzenie przeszło testy bezpieczeństwa i zostało dopuszczone do użytku. Niedopuszczalne jest, aby w prześwietlanym pojeździe znajdowała się jakaś osoba. W tym celu, funkcjonariusze przechodzą szkolenia, dzięki którym wzrasta ich świadomość dotycząca kwestii spoczywającej na nich odpowiedzialności. Zaletą skanera jest to, że nie niszczy żywności, a co ważne nie uszkadzają komputerów, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

Wzrosła wykrywalność niebezpiecznych towarów

Tym samym wzrosła wykrywalność niebezpiecznych towarów. Urządzenia skanujące poddawane są nadzorowi i nieustannej kontroli. Do tych celów powstało Centrum analizy obrazów RTG oraz Centrum monitorowania wykorzystania urządzeń.

Od 2009 roku w programie modernizacyjnym Służbę Celną dokonano zakupu trzech podestów najazdowych na potrzeby urządzeń rentgenowskich. Dokonano również wymiany sprzętu do kontroli i łączności. Rozpoczęto budowę urządzeń do wykrywania ładunków niebezpiecznych. Promieniowanie neutronowe wykrywa materiały niebezpieczne. Założono, że będą one wykorzystywane do kontroli walizek, paczek i innych podejrzanych niebezpiecznych obiektów. Odprawa odbywa się szybko i szczegółowo. Nie wszystko może zostać prześwietlone przy użyciu promieniowania. Przewożone żywe zwierzęta nie są prześwietlane oraz towary uznane za szczególne.