Rozpad małżeństwa zawsze jest trudny. O ile często małżonkom udaje się dojść do porozumienia w ważnych kwestiach z którymi wiąże się rozstanie, o tyle wielu z nich za nic nie może znaleźć wspólnej linii działania. Często dochodzi do tego aspekt emocjonalny i chęć udowodnienia, że to jedna ze stron jest winna rozpadu pożycia. W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak decyzja o rozwiązaniu małżeństwa na mocy orzekania o winie. Z czym się to wiąże?
Rozwód z orzekaniem o winie – przyczyny
Przyczyn rozpadu małżeństwa jest wiele. Rozwód orzekaniem o winie następuje najczęściej gdy: jeden z małżonków jest alkoholikiem, dopuścił się zdrady lub odmawiał współżycia, notorycznie groził małżonkowi lub go opuścił, czy też w małżeństwie nie było wzajemnej pomocy. Przyczyn oczywiście jest o wiele więcej.
Przeczytaj także: https://www.world360.pl/jak-przygotowac-sie-do-rozprawy-o-alimenty/
Jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie?
Najważniejszą i w zasadzie kluczową konsekwencją w rozwodzie z orzeczeniem o winie (oprócz rzecz jasna wskazaniem małżonka odpowiedzialnego za rozpad małżeństwa lub oboje małżonków), są alimenty, których mogą żądać od siebie byli już małżonkowie. Jeśli okaże się, że za Sąd uzna, że winę ponosi wyłącznie jedna ze stron, wówczas spoczywa na nim obowiązek alimentacyjny. Na czym polega i jak się kształtuje? Małżonek, który nie ponosi winy może domagać się alimentów od winnego niezależnie od tego, czy jest w niedostatku czy też nie. Sytuacja nie może się jednak odwrócić. Małżonek winny nie ma żadnego prawa do tego, aby żądać płacenia alimentów od niewinnego. Obowiązek alimentacyjny wygasa dopiero, kiedy małżonek niewinny rozpadowi małżeństwa wejdzie w następny związek małżeński.
Dowody na potwierdzenie winy
Aby sąd mógł orzec o winie rozpadu związku przez jednego z małżonków, drugi musi przedstawić mu na to niezbite dowody. Oprócz zeznań świadków, mogą to być między innymi różnego rodzaju dokumenty, jak również wiadomości SMS czy e-mail. Nie bez znaczenia zostają także nagrania. Trzeba wiedzieć, że każdy rozwód to inna historia i trzeba ją rozpatrywać indywidualnie. Oczywiście są czynniki, które wpływają na rozwiązanie małżeństwa i są wspólne dla wielu par, ale nie zmienia to faktu, że przebieg rozwodu jest różny. Chodzi zarówno o czas, jak i dowody, które zostaną wzięte pod uwagę. W każdym jednak należy się przygotować na to, że proces może być długi, zwłaszcza, kiedy w związku pojawiły się wspólne dzieci. Tutaj jeszcze dochodzi kwestia sprawowania opieki, a także wysokości alimentów.