Jedwab – jak o niego dbać? Pranie i suszenie jedwabnych ubrań

ubrania jedwabne

Pomimo, że jedwab jest bardzo wymagającym materiałem, zaczął zyskiwać coraz większe zainteresowanie wśród konsumentów. Przyczyniają się do tego na pewno jego właściwości, oraz komfort odczuwalny podczas noszenia. Aby ubrania z jedwabiu zachowały swoją świetlność na lata, należy odpowiednio o nie dbać. Jak dbać o ubrania zrobione z jedwabiu?

Jedwab – najszlachetniejsza tkanina

Jedwab to tkanina w 100% pochodzenia naturalnego. Robi się go z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego, dlatego jest uznawany za najszlachetniejszą tkaninę. Jego początki sięgają Chin, jego produkcja rozpoczęła się 3600 lat przed naszą erą. Przez około 2000 lat Chińczycy wytwarzali go jako jedyni na świecie. Płótna tego materiału są niezwykle delikatne, śliskie i przyjemne w dotyku, charakterystycznie się błyszczą i są bardzo lekkie. Dlatego właśnie wymagają specjalnego traktowania.

Dbanie o jedwab – najważniejsze informacje

Dbanie o ubrania zrobione z jedwabiu nie jest szczególnie trudne i pomoże zachować materiał w nienagannym stanie, o ile będziemy kierować się kilkoma zasadami. Aby materiał był w świetnym stanie i długo cieszył oko, należy trzymać się tych zasad:

  • Pranie – najważniejsze podczas prania jedwabiu jest zachowanie delikatności. Jest to bardzo delikatny materiał, a mokry może stracić swoje właściwości i być podatny na uszkodzenia mechaniczne. Prać należy ręcznie, w temperaturze około 20-30 stopni. Ważne, żeby pamiętać, że im ciemniejszy jedwab, tym temperatura wody powinna być mniejsza. Jedwab nie powinien moczyć się w wodzie dłużej niż 4 minuty, dlatego należy skrócić czas prania do minimum.
  • Płukanie – płukać należy w zimnej wodzie, kilka razy, najlepiej 3-4. Upewnimy się dzięki temu, że wszystkie środki piorące zostały dokładnie wypłukane. Do pierwszego płukania jasnych ubrań można dodać odrobinę octu, który pomoże w tym procesie. Do ostatniego warto dodać sok z cytryny – nada on tkaninie połysk.
  • Prasowanie – jedwab należy prasować ostrożnie, można to zrobić na dwa sposoby – parownicą lub żelazkiem z opcją pary, w odległości paru centymetrów od materiału, lub zwykłym żelazkiem i ściereczką położoną na ubraniu. Wykorzystanie dodatkowego materiału uchroni jedwab przez ewentualnym zniszczeniem lub zabrudzeniem od żelazka. Dodatkowo pomocne w nadawaniu kształtu jedwabiowi będzie prasowanie, gdy materiał jest jeszcze odrobinę wilgotny.
  • Suszenie – wypłukane ubranie kładziemy na ręczniku, aby wchłonął większość wody, następnie delikatnie naciągamy i rozwieszamy go na grubym sznurku . Nigdy nie rozwieszamy jedwabiu na cienkim sznurku, unikamy słońca, nie wyżymamy i nie suszymy na płasko.
  • Przechowywanie – jedwabne ubrania przechowujemy w szafie, bez dostępu promieni słonecznych. Możemy wieszać je na grubych wieszakach lub złożone na półce, jednak nie powinny być one przygniecione innymi, ciężkimi rzeczami.

Odpowiednie produkty

Ze względu na to, że jedwab to tkanina w pełni naturalna i bardzo delikatna, trzeba zwrócić uwagę na to, jakie produkty do prania stosujemy. Zbyt mocne detergenty mogą zniszczyć tkaninę i pozbawić ją jej charakterystycznych właściwości. Polecamy na portalu prettyfe.pl super wpis poradnikowy Ubrania z jedwabiu – jak o nie dbać? Proszek do prania lub żel mogą się nie sprawdzić w tym przypadku. Najlepszym rozwiązaniem będzie używanie produktów dedykowanych do delikatnych materiałów lub najprostsze mydło dla dzieci. Mydełka te są wyjątkowo delikatne, świetnie się sprawdzą podczas dbania o ubrania jedwabne.

Stosując się do powyższych zasad na pewno uda Ci się odpowiednio zadbać o swój jedwab, jeśli jednak nie czujesz się na siłach lub boisz się, że zapomnisz o ważnym punkcie, udaj się do pralni i poproś o pomoc. Jedwab to wyjątkowo wymagający materiał, dlatego wymaga wyjątkowego traktowania. Warto przed rozpoczęciem prania spojrzeć na metkę na ubraniu i sprawdzić co zalecił producent.