Nawozy mineralne – kiedy warto po nie sięgnąć?

nawoz do trawy

Przy uprawie jakichkolwiek roślin, jednym z podstawowych czynników definiujących ich wzrost, jest nawóz. Obecnie, popularne są nawozy mineralne, sięga po nie coraz więcej osób. Jednak czym one się charakteryzują? Kiedy warto po nie sięgnąć?

Nawozy mineralne – jaka jest ich charakterystyka?

W obecnym rolnictwie, coraz częściej wykorzystuje się nawozy mineralne. Nie ma się co dziwić, ponieważ często dają one znakomity efekt. Ponadto, są wytwarzane sztucznie, co powoduje, że można je dopasować do charakterystyk danej trawy, do której będą wykorzystywane. Należy pamiętać, że na rynku można znaleźć wiele rodzajów nawozów sztucznych. Przede wszystkim są to nawozy fosforowe, azotowe i magnezowe.

W przypadku wykorzystywania tego typu nawozów, jako nawozy do trawy, warto pamiętać, że każdy trawnik potrzebuje innych składników. Oczywiście w zależności jaki efekt chcemy osiągnąć. W takim wypadku, warto zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych użytkowników, i zapytać przykładowo na forum, jaki nawóz będzie najlepszy do danej trawy. Można także wybrać się do sklepu ogrodniczego, w którym otrzymamy fachową pomoc.

Kiedy warto sięgnąć po nawozy mineralne?

Nawozy mineralne charakteryzują się tym, że powstały w sposób sztuczny. Odróżnia je to od nawozów organicznych, które są pochodzenia naturalnego. Po nawozy mineralne warto sięgnąć, jeśli planuje się uzyskać bardzo dobre plony, bez patrzenia na środowisko naturalne. Niestety, w wielu przypadkach, nawozy sztuczne powodują szkody dla środowiska, głównie przez ich wpływ na okoliczne wody, co może powodować ich zakwitanie.

Ponadto, warto skorzystać z nich, jeśli występuje susza, która znacznie ogranicza plony uzyskiwane z nawozów naturalnych. Może to spowodować, że znacznie bardziej będzie opłacało się korzystać z nawozów sztucznych, które pomagają w uzyskiwaniu dużych plonów. Dzięki temu, rolnikom będzie łatwiej o zysk, bo w końcu zależy on przede wszystkim od wielkości uzyskanych przez nich zbiorów.