Zastosowanie farb termowrażliwych ogranicza się właściwie jedynie do przemysłu kolejowego. Warto wiedzieć, że w ich przypadku funkcje dekoracyjne to jedynie dodatek. Właściwości tych farb przyczyniają się do bezpieczeństwa naszych podróży. W jaki sposób? Odpowiadamy.
Farby termowrażliwe – właściwości
Farby termowrażliwe ze względu na swoje zastosowanie nazywane są również farbami do zestawów kołowych. Ich skład oparty jest na żywicy, która posiada właściwości reagujące na temperaturę. Ten konkretny rodzaj farb może wytrzymać temperatury do 280 stopni Celsjusza. Przekroczenie tego poziomu sprawia, że farba zaczyna zmieniać swój kolor, a następnie stopniowo się odkleja. Oznacza to, że temperatura koła przekracza normę.
Farby termowrażliwe – zastosowanie
Farby termowrażliwe znajdują swoje zastosowanie głównie w przemyśle kolejowym. Ze względu na swoją tolerancję na wysokie temperatury wykorzystywane są do malowania kół od wagonów. Są to elementy szczególnie narażone na skrajne warunki pracy. Podczas gwałtownego hamowania wytwarzają się bardzo wysokie temperatury. Wymusza to użycie specjalnych rodzajów farb, gdyż klasyczna farba już dawno zaczęłaby się rozpuszczać.
Farby do zestawów kołowych pełnią zdecydowanie ważniejszą funkcję niż tylko dekoracja. Przyczyniają się one do zwiększenia bezpieczeństwa. Dlaczego? Zbyt wysoka temperatura pracy kół sprawia, że farba zaczyna zmieniać kolor i odpadać. Przegrzewanie się może prowadzić do osłabienia się ich struktury i zużycia. Gdy osoba wykonująca przegląd zauważy zmiany na farbie ma szansę zainterweniować, zanim dojdzie do tragedii.
Jeszcze nie tak dawno temu przeglądy techniczne kół w pociągach opierały się na metodzie ostukiwania specjalnym młotkiem. Zmiana dźwięku wydawanego przez koła mogła świadczyć o utracie przez nie swoich właściwości. Była to metoda czasochłonna i mało skuteczna. O wiele bardziej praktyczne jest wykorzystanie farb termowrażliwych. Firmom, które zgłaszają zapotrzebowanie na ich zakup polecamy sprawdzić w Google wyszukiwanie producent farb epoksydowych.