Blachy trapezowe – właściwości i zastosowanie

Blachy trapezowe to jedne z najpopularniejszych pokryć dachowych. Są znacznie grubsze od tradycyjnej blachodachówki. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne. Prezentują się estetycznie zarówno na małych domach jednorodzinnych, jak i na większych budynkach. Jakie mają właściwości i gdzie konkretnie się je stosuje? Podpowiadamy.

Blachy trapezowe i ich właściwości

Blachy trapezowe charakteryzują się bardzo specyficznym kształtem i dlatego trudno je pomylić z jakimkolwiek innym pokryciem dachowym. Posiadają wyprofilowaną formę, która dostępna jest w kilku wersjach. Na rynku dostępne są blachy profilowe o kilku grubościach. Wyposażone są w różną ilość powłok ochronnych. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zabezpieczenie antykorozyjne.

Blachy trapezowe są niezwykle odporne na zmienne temperatury. Zachowują przy tym swoje pierwotne właściwości i nie ulegają korozji, odkształceniom oraz utrzymują swoją naturalną barwę. Doskonale znoszą zarówno ekstremalnie niskie, jak i bardzo wysokie temperatury. Specyficzna konstrukcja blachy trapezowej sprawia, że jest ona także odporna na intensywny opad gradu.

Niezwykle istotną cechą jest jej cena. Nie jest to najtańsze dostępne na rynku pokrycie dachowe, ale stosunek jakości do kosztów czyni to rozwiązanie jednym z najlepszych. Sam jej montaż jest także dość prosty i niewymagający. Na rynku dostępne jest także szerokie spektrum blach trapezowych do bardzo specyficznych zastosowań, więc inwestorzy mogą swobodnie wybierać pod kątem cen oraz konkretnych właściwości.

Blachy trapezowe – zastosowanie

Blachy trapezowe ze względu na swoje właściwości nadają się do montażu zarówno na dachach, jak i doskonale sprawdzają się do zabezpieczania ścian budynków. Ze względu na dużą wytrzymałość i odporność na przeciążenia, używa się ją na obszernych powierzchniach, między innymi na takich elementach jak konstrukcje stalowe w Ostrowie Wielkopolskim.

Blachy trapezowe wykorzystuje się także w przemyśle. Służą do stawiana przegród na halach. W ten sposób wyznaczane są pomniejsze pomieszczenia i strefy dla określonych rodzajów maszyn.