Biotyna – witamina zdrowia i urody

Biotyna właściwości zdrowotne

Biotyna, zwana inaczej witaminą H lub B7, należy do grupy B i podobnie do pozostałych witamin z tej grupy – jest rozpuszczalna w wodzie. Jest ona niezbędna do syntezy kwasu askorbinowego, a tym samym do wchłaniania witaminy C. Ponadto odgrywa ważną rolę w metabolizmie białek, i tłuszczów, pomaga w łagodzeniu bólów mięśniowych oraz wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Jest również pomocna w przypadkach depresji oraz wyczerpania psychicznego i fizycznego organizmu.

Źródła biotyny w diecie

Naturalnymi źródłami biotyny są drożdże piwne, jajka, orzechy, migdały, owoce, kalafiory, grzyby, szpinak, nerki, wątroba wołowa, mleko (najlepiej prosto od krowy), ser, marchew oraz ryż. W przypadku łysienia lub bólu mięśni, czy problemów ze skórą – np. egzemy, warto stosować suplementację, przestrzegając oczywiście zaleceń, które odnaleźć można na ulotce lub w innych źródłach informacji. Na ogół przyjmuje się, że dzienna dawka przyjmowanej biotyny powinna mieścić się w granicach 300 mikrogramów. Jednak minimalne dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 30 mikrogramów. Wskazane jest, aby biotyna była podawana łącznie z witaminami B2, B6, B3 (czyli PP) oraz witaminą A. Zarówno witaminy z grupy B, jak I witamina A, mają ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na urodę. Zapewniają one utrzymanie zdrowej skóry, włosów i pomagają w utrzymaniu w zdrowiu całego organizmu. Oczywiście nie wystarczy dostarczać mu tej witaminy przez kilka dni. Poprawa kondycji organizmu, włosów, skóry i paznokci z reguły widoczna jest dopiero po upływie kilku miesięcy (z reguły ok. sześciu). Zatem warto codziennie dbać o to, by naszemu organizmowi niczego nie brakowało i dostarczać mu niezbędnych witamin systematycznie.

Należy pamiętać, że do czynników wpływających na zniszczenie witaminy H należą procesy przetwórstwa żywności oraz alkohol. Natomiast do okresów wymagających zwiększonego zapotrzebowania na dostarczanie organizmowi biotyny, należy między innymi okres ciąży, czas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych oraz stan organizmu po dłuższym przyjmowaniu antybiotyków.

Biotyna skuteczna w leczeniu łysienia

Jak już wyżej wspomniano, biotyna jest również bardzo pomocna w przypadku łysienia. Zapobiega ona nie tylko wypadaniu włosów, ale i siwieniu. Przeciwdziała też zapaleniu skóry. Ponadto korzystnie wpływa na system nerwowy, witalność i dobre samopoczucie, dlatego warto o niej pamiętać zawsze, a nie tylko wtedy, gdy pojawia się problem w postaci łysienia, łamliwości paznokci, czy drżenia rąk. Ponadto biotyna wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów. Ma zatem szereg zastosowań leczniczych i wpływających na urodę, podtrzymanie młodości oraz witalności organizmu.