Tomografia komputerowa szczęki – jak się do niej przygotować?

tomografia stomatologiczna

Nowoczesna stomatologia dysponuje nie tylko świetnymi materiałami i metodami leczenia, ale również zaawansowaną diagnostyką. Kiedyś pacjenci mogli jedynie wykonać RTG zębów, dziś coraz częściej stosowana jest tomografia komputerowa, która pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu.

Aby lekarz dentysta mógł właściwie poprowadzić leczenie, musi wiedzieć, co się w jamie ustnej dzieje. Także wewnątrz zębów, w okolicach korzeni czy w kościach skroni oraz żuchwy. Tomografia komputerowa pozwala na uzyskanie dokładnego, trójwymiarowego obrazu, który przyspiesza diagnozę i rozpoczęcie leczenia. Tomografia komputerowa szczęki we Wrocławiu i w innych dużych miastach wykonywana jest w najlepszych gabinetach stomatologicznych. Jej koszt to około 200-500 zł – sporo, ale na leczeniu zębów nie należy oszczędzać.

Co warto wiedzieć przed badaniem?

Choć pacjenci obawiają się tomografii, kojarząc ją z badaniem długim, wyczerpującym, wymagającym leżenia w bezruchu przez długi czas, w przypadku TK zębów nie ma się czego obawiać. Badanie trwa około minutę, jest bezinwazyjne, bezbolesne, a przy tym nie wymaga żadnych przygotowań. Wystarczy więc zadbać o higienę tak samo, jak przed wizytą w zwykłym gabinecie stomatologicznym.

Tomografia konieczna przed implantami

Wskazaniem to wykonania tomografii komputerowej jest, między innymi, planowany zabieg szczepienia implantów. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi szczęki stomatolog może odpowiednio dopasować implant pod względem położenia, kształtu oraz wielkości, co znacznie większa szanse, że implant się przyjmie i nie zostanie odrzucony. Wstawienie implantów to obecnie najlepszy sposób na odzyskanie pełnego uśmiechu i wypełnienie luk w uzębieniu. Choć sporo kosztują, inwestycja jest praktycznie na całe życie. Jeśli chcesz wykonać implanty zębowe we Wrocławiu, zrób najpierw tomografię komputerową, co ułatwi późniejsze przeprowadzenie zabiegu.