Wizyta u stomatologa przez wielu pacjentów uważana jest za jedno z najmniej przyjemnych przeżyć, którego nie sposób uniknąć. Zachowanie pięknego i zdrowego uśmiechu jest ważne nie tylko w kontekście odczuć estetycznych, ale przede wszystkim z uwagi na konsekwencje zdrowotne, które w przypadku nieleczonych schorzeń zębów i jamy ustnej mogą być niezwykle poważne.
Większość zabiegów stomatologicznych w ostatnich latach nabrała bezbolesnego charakteru, a w razie konieczności stosuje się znieczulenie miejscowe. Jednak wciąż istnieje niewielki odsetek przypadków, w których leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym wydaje się jedynym rozsądnym wyjściem z sytuacji. Kiedy stosuje się leczenie zębów pod narkozą?
Narkoza u dentysty – jak przebiega?
Narkoza często przywodzi na myśl rozległe operacje wykonywane na blokach operacyjnych, jednak podanie znieczulenia ogólnego podczas zabiegów stomatologicznych nie jest wcale tak odosobnioną praktyką. Leczenie zębów pod narkozą odbywa się przy zastosowaniu środków usypiających w formie dożylnej czy też wziewnej po uprzednim przeprowadzeniu dokładnego wywiadu medycznego. Nad prawidłowym przebiegiem zabiegu dentystycznego wykonywanego pod narkozą czuwa zespół składający się ze specjalistów stomatologów i anestezjologów. Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym może trwać nawet do kilku godzin, w zależności od charakteru operacji czy indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Zobacz także: http://kobietaizdrowie.pl/czy-leczenie-kanalowe-jest-koniecznoscia/
Leczenie stomatologiczne pod narkozą – wskazania
Istnieje szereg sytuacji, w których leczenie zębów pod znieczuleniem ogólnym wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Zabiegi stomatologiczne pod narkozą cieszą się dużym zainteresowaniem u osób z panicznym lękiem przed dentystą, czyli dentofobią. Znieczulenie ogólne w gabinecie dentystycznym zalecane jest przez chirurgów stomatologów osobom niezwykle wrażliwym na ból oraz przygotowujących się do skomplikowanych zabiegów stomatologicznych jak usuwanie kilku zębów jednocześnie. Leczenie zębów pod narkozą u dzieci także należy do rozpowszechnionych praktyk, zwłaszcza gdy konwencjonalne metody znieczulenia miejscowego nie przynoszą oczekiwanych korzyści.
Leczenie zębów pod narkozą a bezpieczeństwo
Poddanie się znieczuleniu ogólnemu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, które jednak można skutecznie zminimalizować poprzez oddanie się w ręce kliniki stomatologicznej https://mcs-przychodnia.pl/ o nieposzlakowanej renomie. Niezależnie od rodzaju zabiegu, powinien być on poprzedzony dokładnym wywiadem lekarskim, na podstawie którego lekarz anestezjolog dobiera odpowiednią dawkę leku usypiającego. Pacjent podczas zabiegu stomatologicznego w pełnej narkozie podłączony jest do niezbędnej aparatury monitorującej czy wspomagającej funkcje życiowe.