Stan naszego uzębienia ma wpływ na cały nasz organizm. Tak naprawdę nawet, jeśli nie widać na nich jakiś zmian, może okazać się, że wymagają one leczenia. Ogromnie ważna jest więc profilaktyka. Wizyty kontrolne u dentysty powinny być więc odbywać się co pół roku, co pozwoli na szybkie zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości. Wśród nich wymienia się próchnicę, która może postępować bardzo szybko i mieć istotny wpływ na jakość naszego zdrowia.
Jakie są etapy rozwoju próchnicy?
Próchnica zazwyczaj objawia się pojawianiem się ciemnych zabarwień na zębach. Okazuje się jednak, że nie zawsze one występują, a tym samym na pozór zdrowe zęby mogą być przez nią zaatakowane. Początkowa faza próchnicy nigdy nie jest widoczna gołym okiem, dlatego też warto jest odwiedzać profesjonalne gabinety stomatologiczne, takie jak ten: https://www.stomatologiajarzebiny.pl/ wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia jej wykrycie nawet w tego typu stadium. Pomocny do tego będzie laser diagnostyczny.
Kolejnym etapem rozwoju próchnicy jest to, że zaczyna być ona widoczna w obrębie szkliwa zęba, co staje się już uciążliwe dla pacjenta. Następnie mogą pojawić się dotkliwe bóle. Ta faza świadczy już o tym, że próchnica objęła zębinę. Jeśli dojdzie ona do miazgi zęba, zazwyczaj występuje już na tyle silny ból, że wizyta u dentysty jest już po prostu koniecznością. Niestety może okazać się, że jedynym sposobem na jego uśmierzenie będzie ekstrakcja. Ząb jest już tak chory, że jego wyleczenie jest już po prostu niemożliwe.
Zobacz także: https://walkiria.com.pl/dlaczego-profilaktyka-stomatologiczna-jest-tak-wazna/
Wpływ próchnicy na organizm
Oprócz nieestetycznego wyglądu oraz dolegliwości bólowych jakie niesie ze sobą pojawienie się próchnicy, może ona przyczynić się do pojawienia wielu chorób. Wśród nich wymienia się dotyczące układu krążenia, a nawet niewydolność nerek. Nie bez znaczenia pozostaje także to, iż próchnica bardzo mocno wpływa na jakość naszej higieny. Wiele osób, które mają z nią problemy skarży się na nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej.
Jak uniknąć próchnicy?
Profilaktyka próchnicy jest ogromnie ważna. Wśród czynników, jakie się na nią składają wymienia się przede wszystkim systematyczne wizyty w klinice stomatologicznej. Ma się to odbywać co najmniej co pół roku, ale tylko w przypadku gdy nie obserwujemy u siebie żadnych niepokojących objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie jamy ustnej. Kolejna kwestia, to właściwe dbanie o higienę. Najlepiej, jeśli udawałoby się nam czyścić zęby po każdym posiłku, jak również dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe z pomocą nici dentystycznych. Nie bez znaczenia pozostaje także zrównoważona dieta dostarczająca witamin i minerałów, jak również możliwie pozbawiona cukru.