Starzenie się skóry – jakie metody pomagają w hamowaniu tego procesu?

Starzenie skóry

Starzenie się skóry to naturalny proces naszego organizmu, którego skutki nasilają się wraz z wiekiem. Niestety, zmiany, jakie wywołuje, nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, dlatego wiele osób korzysta z metod mających na celu zahamowanie tego procesu. Na czym dokładnie polega starzenie się skóry? Jakie są popularne i skuteczne sposoby zapobiegania wspomnianym, niepożądanym zmianom? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.

Czym jest starzenie się skóry?

Zjawisko to związane jest ze spadkiem metabolicznej aktywności komórek, a także z niskimi zdolnościami regeneracyjnymi organizmu i nasilającą się podatnością na tzw. stres oksydacyjny. Przyczyn starzenia się skóry da się wymienić bardzo dużo – możemy do nich zaliczyć chociażby uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV, zmiany objętości związane z tkanką tłuszczową, utratę elastyczności i napięcia naszej skóry, a także powtarzające się ruchy „muskulatury twarzy”. Pierwsze oznaki postępującego procesu zauważalne są w kącikach oczu, mniej więcej w wieku 30 lat. Kilka lat później jesteśmy świadkami pojawiających się głębszych zmarszczek między brwiami i na czole. Natomiast w wieku około 50 lat skóra na policzkach robi się wiotka i zaczyna opadać, a jej wygląd na szyi po prostu nie pozwala ukryć metryki. Na szczęście są sposoby, które mogą pomóc w opóźnianiu procesu starzenia się skóry. Oto kilka z nich.

Botoks – działanie i zastosowanie zabiegu

Botoks to substancja, która stosowana jest w celu złagodzenia rysów twarzy. Chodzi o preparat pozyskiwany na bazie toksyny botulinowej. Pierwsze rezultaty użycia go jesteśmy w stanie zobaczyć w błyskawicznym tempie, nawet po 3-4 dniach, natomiast pełne efekty – po upływie około tygodnia. Dzięki zastosowaniu botoksu twarz wygląda znacznie młodziej, zarówno pod oczami, jak i w okolicach ust. Zmarszczki stają się zupełnie niewidoczne, ze względu na efekt liftingu skóry.

Dowiedz się więcej na temat tego zabiegu z artykułu: Fakty i mity na temat botoksu – to warto wiedzieć!

Fotoodmładzanie IPL RF – na czym polega ta metoda?

Fotoodmładzanie IPL RF w skuteczny sposób redukuje objawy starzenia się skóry. Zabieg ten polega na naświetlaniu powierzchni ciała krótkimi impulsami światła. Dzięki temu zarówno hemoglobina, jak i melanina zamienia się na ciepło, które niszczy uszkodzone komórki, tym samym pobudzając produkcję kolagenu. Podczas zabiegu włókna kolagenowe ulegają przebudowie, co stymuluje skórę do intensywniejszego procesu naprawczego. Jest to w pełni bezpieczny i bezinwazyjny zabieg, niepowodujący bólu lub dyskomfortu. Fotoodmładzanie IPL RF trwa krótko i już po chwili umożliwia powrót do wszystkich codziennych obowiązków. Co ważne, jest to skuteczna metoda, która gwarantuje satysfakcjonujące efekty w błyskawicznym czasie.

Mezoterapia mikroigłowa – efekty kuracji iniekcyjnej

Mezoterapia mikroigłowa to metoda z dziedziny kosmetologii estetycznej, polegająca na aplikacji do skóry różnych preparatów rewitalizujących, a także witamin. Jak można przeczytać też w tym artykule, dzieje się to za sprawą licznych i gęstych mikronakłuć, wykonywanych w obszarach ciała, które chcemy poddać dokładnej regeneracji. Zabieg ten przeprowadzony jest za pomocą specjalnego urządzenia, mającego postać obrotowego wałka (lub przypominającego kształtem długopis) z niewielkimi igłami. Metoda ta charakteryzuje się wysoką skutecznością, a pierwsze jej efekty widoczne są w błyskawicznym tempie. Redukcja rozstępów, wygładzanie blizn, niwelowanie zmarszczek, odmłodzony wygląd, ujędrnienie i wyrównanie kolorytu skóry, zmniejszenie popękanych naczynek – to tylko niektóre z rezultatów, jakie może zaoferować mezoterapia mikroigłowa.