Wspólność majątkowa określa sytuację współdzielenia przez małżonków majątku, który nabyty został w czasie trwania sformalizowanego związku. Ustrój ten powstaje automatycznie w momencie zawarcia małżeństwa, chyba że wcześniej określono inaczej. Co zrobić w sytuacji, gdy małżeństwo nie przetrwa próby czasu i konieczny jest rozwód? Jak dokonać podziału majątku wspólnego?
Majątek wspólny podlegający podziałowi
Zgodnie z art. 31. § 2. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego za wspólny majątek małżonków uznaje się w szczególności wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej, dochody z posiadanego majątku wspólnego i osobistego każdego z małżonków, a także środki zgromadzone na rachunku otwartym i pracowniczym funduszu emerytalnym. W praktyce podziałowi w wyniku rozwodu podlegają między innymi posiadane mieszkania, zarobki, czy oszczędności należące do obojga małżonków. Warunkiem jest, by przedmioty spełniały znamiona majątku wspólnego.
Dowiedz się więcej na: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-podzial-majatku-warszawa/
Majątek osobisty, czy wspólny?
Warto zdawać sobie sprawę, że ustawowy ustrój majątkowy rozróżnia majątek wspólny i osobisty małżonków. Pierwszy z nich określa wszelkie dobra i dochody, w posiadanie których małżonkowie weszli w czasie trwania małżeństwa. Majątkiem wspólnym będzie m.in. dochód osiągany z tytułu wynajmu mieszkania odziedziczonego przez jednego z małżonków. Majątek osobisty to z kolei przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, a ich szczegółowy zakres opisuje art. 33. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W tym wypadku majątkiem osobistym, niepodlegającym podziałowi podczas rozwodu, będzie samo mieszkanie należące do jednego z małżonków.
Podział majątku po rozwiązaniu małżeństwa
Warunkiem przystąpienia do podziału majątku jest ustanie wspólności majątkowej. Małżonkowie mogą znieść ją samodzielnie poprzez zawarcie intercyzy. Wspólność majątkowa ustaje także w momencie ubezwłasnowolnienia, bądź upadłości jednego z małżonków, czy orzeczenia sądu, który ustanowi rozwód lub separację partnerów. Małżonkowie mogą polubownie ustalić, w jaki sposób rozdzielą swój majątek po rozwodzie. W przypadku braku porozumienia majątek wspólny dzielony jest w sądzie. Jest to możliwe podczas rozprawy rozwodowej, bądź w osobnym postępowaniu, co jest częściej stosowaną praktyką. Stosowny wniosek o podział majątku należy wnieść do sądu rejonowego. Jeśli rozprawa będzie się toczyć po ustanowieniu rozwodu, do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający ustanie wspólności majątkowej.
Rozdzielenie majątku a intercyza
O wiele prostsza sytuacja czeka małżeństwa, które przed przystąpieniem do rozwodu zawarły intercyzę. Wbrew powszechnie panującej opinii, majątkowa umowa małżeńska może być zawierana nie tylko przed, ale także w czasie trwania małżeństwa. Dokument sporządzany jest u notariusza, a zawarte w nim porozumienie znosi wspólność majątkową. Efektem jest rozporządzanie własnym majątkiem według dokonanego podziału.
Majątek podzielony w wyniku rozwodu może przypadać w równej części obojgu małżonków, ale nie musi. Procentowy udział każdej ze stron w majątku wspólnym ustala sąd lub porozumienie zawarte pomiędzy małżonkami. Ważne, by proces podziału majątku odbywał się przy konsultacjach z radcami prawnymi. Pomoże to uniknąć podstawowych błędów i pozwoli rozstrzygnąć sprawę zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelaria Sprawy Rodzinne Lucyna Szabelska