Robotyzacja spawania – o czym mowa?

spawanie

Firmy oferujące usługi spawalnicze od lat mają problemy ze znalezieniem dobrych pracowników. Teraz problem ten może zostać rozwiązany, dzięki robotyzacji spawania. O czym mowa w praktyce?

Jak działa robotyzacja spawania?

Spawanie zrobotyzowane to proces, w którym maszyny naśladują czynności wykonywane przez człowieka. Ponieważ roboty są programowalne, umożliwiają doskonałą powtarzalność i spójność każdej wykonywanej pracy. Dzięki temu robotyzacja spawania idealnie nadają się do zadań wymagających dokładności, takich jak spawanie małych elementów.

Wykorzystywane do tego celu roboty mają różne rozmiary, kształty oraz funkcje – wszystko zależy od miejsca, w którym są wykorzystywane. Najczęściej swoim wyglądem przypominają duże ramię, ale dostępne są również inne formy.

Jakie są zalety robotyzacji spawania?

Spawanie zrobotyzowane jest bardziej wydajne niż spawanie konwencjonalne, ponieważ roboty mogą pracować w znacznie szybszym tempie niż ludzie. W przypadku spawania wykonywanego przez wykwalifikowaną ludzką rękę – która poświęca czas na tworzenie skomplikowanych spoin – spawanie jednego pojazdu może trwać kilka godzin. W pełni sprawny system zrobotyzowany i automatyka mogą spawać od 150 do 350 samochodów dziennie.

Roboty oferują również większą precyzję i kontrolę jakości niż spawacze będący ludźmi. Ludziom trudno jest utrzymać spójne spoiny przez długi czas, ponieważ są podatni na zmęczenie i błędy spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak smog, słabe oświetlenie i inne przeszkody wizualne. Roboty nie są zmęczone ani rozproszone, więc mogą konsekwentnie wykonywać

Gdzie najczęściej wykorzystywane są roboty spawalnicze?

Roboty spawalnicze są wykorzystywane w fabrykach do wykonywania powtarzalnych spoin produktów metalowych. Znajdują one zastosowanie głównie w przemyśle motoryzacyjnym, ale są również wykorzystywane do drobnych prac związanych z obróbką metali, takich jak naprawa rur kanalizacyjnych lub produkcja metalowych ram okiennych.