Pompa ciepła do basenu. Czy warto ją mieć?

basen

Zbliżające się lato, wyższa temperatura i piękne słońce sprawiają, że coraz chętniej inwestujemy w przydomowe baseny ogrodowe. Dużą popularnością cieszą się zarówno baseny stelażowe, jak równie kanadyjskie, które można z powodzeniem wkopać w ziemię. Kwestią dodatkową jest konieczność pogrzania wody. Do osiągnięcia odpowiedniej temperatury można wykorzystać na przykład pompę ciepła. To rozwiązanie skuteczne, a także ekologiczne.

Posiadanie ogrodu jest bardzo dużym plusem, głównie z uwagi na to, że dysponujemy odpowiednią przestrzenią do zabawy, odpoczynku, relaksu, spotkań ze znajomymi. Również nasze pociechy mogą cieszyć się miejscem, które jest adekwatne do ich potrzeb.

W ogrodzie możemy zastosować również takie rozwiązania, dzięki którym w upalne dni się schłodzimy. Najpopularniejszym wyborem jest oczywiście basen ogrodowy. Producenci oferują najróżniejsze modele basenów, dopasujemy więc go do naszych potrzeb i wielkości działki.

Pompa ciepła do basenu. Konieczna czy nie?

Pompa ciepła do basenu to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy się cieszyć maksymalnie komfortowymi warunkami pływania, a tym samym odpoczynku. Czysta, ciepła, przejrzysta woda to podstawa, o której trzeba pamiętać. Wodę w basenie ogrodowym można podgrzewać przy pomocy specjalnych mat solarnych, pompą ciepła, jak również w sposób tradycyjny, z wykorzystaniem słońca.

Jeżeli mamy duży basen, np. kanadyjski, pompa ciepła jest konieczna. Skuteczne podgrzanie kilkunastu tysięcy litów wody bez niej, nie jest możliwe.

Jak wybrać pompę ciepła do basenu?

Pompa ciepła daje gwarancje ciepłej wody, niezależnie od pogody. Pompę ciepła dobiera się przede wszystkim do wielkości basenu oraz do ilości wody, która musi zostać podgrzana. Oczywiście im większy basen, tym mocniejsza pompa musi zostać zainstalowana.

Przyjmuje się, że:

– basen do 15m3 powinien posiadać pompę w przedziale 3,30 kW – 4,50 kW,
– basen 20m3 powinien posiadać pompę w przedziale 4,80 kW do nawet 6,60 kW,
– basen w okolicach 50m3 powinien posiadać pompę w przedziale 18,2 kW do 26 kW.

Jeżeli nie mamy wiedzy w tym zakresie i nie wiemy, jaką dokładnie pompę wybrać, skorzystajmy z pomocy profesjonalnej firmy, która na przykład zajmuje się montażem basenów ogrodowych. Wtedy będziemy mieli pewność, że kupiony basen, a także niezbędne do niego wyposażenie, spełnią swoją rolę. Pamiętajmy, że pompa ciepła również powinna być energooszczędna, aby nie narażać nas na zbyt wysokie koszty.