-

Aktualności Jak przygotować pozew rozwodowy?

Jak przygotować pozew rozwodowy?

Pozew rozwodowy jest konieczny do tego, aby rozpocząć proces rozwodowy. Jak można go przygotować? Czy samodzielne wypisanie pozwu rozwodowego w Polsce jest możliwe?

Jak przebiega rozwód w Polsce?

Polskie przepisy umożliwiają uzyskanie rozwodu wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki. Jak przebiega proces rozwodowy w Polsce?

Przede wszystkim pomiędzy małżonkami musi dojść do całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego na płaszczyznach fizycznej oraz emocjonalnej. Warto jednak wskazać, że istnieją pewne wyjątki, na przykład małżonkowie mogą nadal zamieszkiwać w tym samym domu w trakcie składania pozwu rozwodowego.

Rozwód może odbywać się w dwóch wariantach:

  • z orzekaniem o winie – wówczas sad orzeka, że doszło do winy jednej ze stron albo dwóch stron
  • bez orzekania o winie – wtedy sąd pomija etap orzekania o winie, dlatego rozwód można uzyskać szybciej

Warto też wskazać, że z rozwodem związane są inne sprawy, między innymi dotyczące podziału majątku wspólnego małżonków, opieki nad dziećmi oraz alimentacji – wskazuje prawnik Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl/ specjalizujący się w sprawach rozwodowych.

Jak wygląda pozew o rozwód?

Pozew rozwodowy jest rodzajem dokumentu, który przeznaczony jest do zapoczątkowania procesu rozwodowego. Składany jest on w lokalnym sądzie rejonowym, w jego wydziale rodzinnym.

Pozew rozwodowy jest dokumentem, w którym muszą znaleźć się wszystkie informacje dotyczące rozwodu, między innymi są to:

  • dane stron – małżonków, w tym imiona i nazwiska, adresy
  • rodzaj rozwodu – bez orzekania o winie oraz z orzekaniem o winie
  • określenie przyczyn rozwodu – przykładowo może być to niezgodność charakterów, przemoc

Do pozwu konieczne jest również dołączenie odpowiednich załączników, na przykład odpis aktu małżeństwa, odpisy aktów urodzenia dzieci.

Należy też zaznaczyć, że ubieganie się o rozwód wymaga wniesienia opłaty, która wynosi 600 złotych. Osoby w złej sytuacji finansowej mogą złożyć wniosek o zwolnienie ich z tych kosztów.

Jak przygotować pozew rozwodowy?

Pozew rozwodowy można przygotować we własnym zakresie, korzystając w tym celu z dostępnych w internecie wzorów.

Przygotowanie pozwu rozwodowego może być złożonym procesem, dlatego też jego samodzielne sporządzenie może być trudne. Z tego powodu zaleca się skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika, który ma w tej dziedzinie duże doświadczenie.

Gdy potrzebny jest taki właśnie adwokat Gliwice to miasto, w którym można bez problemów znaleźć prawnika rozwodowego, czyli takiego, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Dzięki jego szerokiej wiedzy można przejść proces rozwodowy bez większych problemów, na przykład dużego stresu, jaki często towarzyszy takim sprawom.

Najnowsze newsy

Szczypce silikonowe — klucz do sukcesu w kuchni

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie narzędzia kuchenne są najważniejsze dla profesjonalnych kucharzy? Odpowiedź może Cię zaskoczyć. To nie noże,...

Gdzie sprawdzą się palety transportowe metalowe?

Palety transportowe metalowe to narzędzie, które sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Trwałość, odporność na uszkodzenia i łatwość w...

Wybór zmywarki – jak znaleźć dobry salon AGD?

Zmywarka to niezastąpione urządzenie w kuchni, które ułatwia codzienne prace związane z myciem naczyń. Jeśli planujesz zakup zmywarki, istotne...

Fotowoltaika — dlaczego warto zdecydować się na jej montaż?

Fotowoltaika to temat, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych...

Czym jest mapa geodezyjna?

Mapa geodezyjna jest jednym z najważniejszych narzędzi stosowanych w geodezji i kartografii. Stanowi ona graficzną reprezentację terenu, uwzględniającą szczegółowe...

Jak działają instalacje igłofiltrowe?

Oczyszczanie wody jest niezwykle istotne dla zapewnienia jej odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa. Jednym z zaawansowanych rozwiązań wykorzystywanych w tym...

Zobacz także

Jakie zabiegi pielęgnacyjne w ciąży są bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka?

Ciąża to prawdziwe wyzwanie dla organizmu kobiety. Zmieniająca się...

Lunch box dla ucznia – „must have” w plecaku

Drugie śniadanie to absolutny must have, który musi znaleźć...

POLECANE