Czy snus to dobra alternatywa dla papierosów?

alternatywa dla papierosow

Palenie papierosów jest nałogiem, który może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Czy dobrą alternatywą dla papierosów może być snus? Wyjaśniamy, czym on jest i jakie ma on właściwości!

Snus – czym jest popularna używka ze Skandynawii?

W krajach skandynawskich snus znany jest już od wielu lat. To rodzaj drobno zmielonego tytoniu, często z dodatkiem wody, która nadaje mu wilgotną konsystencję. Jest on pakowany w torebki lub sprzedawany luzem w puszkach. Można między innymi kupować go na stronie internetowej snus buy – https://nikotynowe.pl/ lub w wybranych sklepach stacjonarnych.

Ten rodzaj używki jest podobny do używanej w tabaki, natomiast stosuje się go w inny sposób. Snus umieszczany jest w ustach, gdzie dochodzi do wchłaniania nikotyny. Wobec tego snus nie jest przeznaczony do palenia, tak jak papierosy, co powoduje, że omija on układ oddechowy.

Warto więc pamiętać o tym, że efekt stosowania snus i palenia papierosów jest zatem taki sam, natomiast inny jest sposób ich używania.

Jakie właściwości ma snus w porównaniu do papierosów?

Chociaż snus jest często polecany jako bezpieczniejsza alternatywa dla papierosów, warto pamiętać o tym, że również ma on niekorzystne działanie na zdrowie.

Papierosy powodują większe zagrożenie dla układu oddechowego, między innymi dla gardła, tchawicy, oskrzeli oraz dla płuc, ponieważ podczas ich palenia dochodzi do wdychania dymu zawierającego tytoń oraz inne substancje, w tym niebezpieczne substancje smoliste.

Z kolei snus omija układ oddechowy człowieka, ponieważ jego działanie następuje w jamie ustnej. W związku z tym nie powoduje on wdychania szkodliwych substancji, jednak nie oznacza to, że jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

Jakie są skutki zdrowotne korzystania ze snusu?

Stosowanie snusu może powodować zróżnicowane problemy zdrowotne, dlatego też warto pamiętać o tym, że nie jest to używka całkowicie bezpieczna dla zdrowia człowieka.

Negatywne skutki korzystania ze snusu:

  • Rak jamy ustnej,
  • Choroby dziąseł,
  • Rak trzustki,
  • Choroby sercowo-naczyniowe,
  • Uzależnienie od nikotyny.

Czy warto stosować snus zamiast papierosów?

Pod kątem zdrowotnym snus i papierosy powodują takie samo zagrożenie dla organizmu człowieka, ponieważ sprzyjają one nowotworom oraz chorobom sercowo-naczyniowym. Z drugiej jednak strony snus nie jest aż tak niekorzystny dla układu oddechowego.

Wielu osobom snus pomaga także w rzuceniu palenia, dlatego może być on dobrym zakupem także pod tym kątem. Dostępne są snusy w różnych wariantach pod kątem ilości tytoniu i nikotyny, co może pomagać w stopniowym zmniejszeniu uzależnienia.