Jak prać i suszyć swetry?

Pranie i suszenie swetrów

Swetry rozpinane są bardzo ważnym elementem ubioru, dlatego należy je traktować jako inwestycję we własny wizerunek.

Jak prać i suszyć swetry? Informacje ogólne

Ciepłe swetry ratują nas zimową porą przez zmarznięciem. Początkowo są miłe w dotyku i przyjemnie jest się nimi otulić, ale po kilku praniach najczęściej stają się szorstkie, powyciągane i niezbyt dobrze wyglądają. To niestety często wina nieprawidłowej pielęgnacji.

Starannie dbaj o swetry, a powinny być w stanie przetrwać dość długo. Upewnij się, że się dobrze nimi zajmujesz, a z pewnością zauważysz, że sporo zaoszczędziłeś! Jak prać i suszyć swetry, by zawsze były miękkie i schludne? Jak o nie dbać, aby wciąż nie kupować nowych swetrów?

Zdecydowanie zacznij od dokładnego przeczytania informacji na metce. Swetry, niezależnie z jakiego materiału są zrobione – nie powinny być wieszane. Jeśli nie jesteś pewien, co do swoich umiejętności czyszczenia, oddaj sweter specjalistom.

Jak prać swetry z wełny?

Swetry z wełny i innych szlachetnych materiałów, jak kaszmir, powinno się prać ręcznie. A przynajmniej teoretycznie, ponieważ najnowocześniejsze modele pralek są wyposażone w specjalne programy, które są tak delikatne, że imitują właśnie pranie ręczne. Temperatura prania nie powinna być zbyt wysoka, by wełna nie sfilcowała się, należy także zminimalizować liczbę obrotów podczas wirowania. Dzięki temu eliminuje się ryzyko pączkowania materiału i zaciągnięcia się nitki. Najlepiej jednak sweter prać ręcznie lub za pomocą użycia pary.

Jak prać swetry z kaszmiru?

Kaszmir wymaga specjalnego traktowania, ze względu na swoją delikatniejszą strukturę. Nie jest to typowa wełna, dlatego wymaga innych czynności. Jak prać sweter z kaszmiru?

  1. Zamocz sweter w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem (mydło lub szampon). Ostrożnie odciśnij nadmiar wody bez skręcania i wyżymania swetra.
  2. Rozłóż duży ręcznik i połóż na nim sweter. Drugim ręcznikiem przykryj sweter i całość zacznij zwijać, aby usunąć nadmiar wody.
  3. Przełóż sweter na nowym, suchym ręczniku i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
  4. Na ręczniku rozłóż na płasko sweter tak, aby nie utworzyły się na nim zagniecenia i zagięcia. Pod żadnym pozorem nie zawieszaj swetra na wieszaku.

Jak prać swetry z innych materiałów?

Pranie swetrów z materiałów syntetycznych jest najłatwiejsze. Akryl, poliester czy poliamid i ich mieszanki, także z bawełną, pierze się w pralce w standardowym programie i temperaturze nie wyższej niż 40 stopni. Oczywiście warto wcześniej sprawdzić informacje podane przez producenta na metce i naprawdę warto się do nich zastosować, by tkanina była gładka i ładnie wyglądała przez cały czas. Zarówno w przypadku materiałów syntetycznych, jak i naturalnych, detergent powinien być bardzo łagodny. Najlepszym wyborem będzie płyn, ponieważ granulki proszku czasami wnikają w splot i mogą go zniszczyć.

Jak suszyć swetry?

Wypranych swetrów (zwłaszcza z naturalnych materiałów) nie powinno się suszyć na lince czy standardowej suszarce. Mogą w ten sposób stracić fason – odgniecione miejsce po przewieszeniu zostaje i trudno je rozprasować, a skapująca woda może swoim ciężarem rozciągać splot. Suszarka automatyczna dla tak delikatnych tkanin to także nie jest dobry pomysł – wysoka temperatura jest zabójcza zwłaszcza dla wełny i kaszmiru. Najlepszym rozwiązaniem jest odciśnięcie ubrania z nadmiaru wody i rozłożenie go na płasko. Jak to zrobić?

Możesz rozłożyć koc lub na drucianej suszarce do ubrań położyć ręcznik i na nim rozpiąć sweter. Należy ułożyć go tak, by nie był zbyt rozciągnięty. Ręcznik ma za zadanie wchłonąć nadmiar wilgoci. Aby krople nie padały na podłogę, możesz delikatnie odcisnąć sweter z nadmiaru wody, ale bez wyżymania, żeby go nie zdeformować.

Chociaż sposób na to, jak prać i suszyć swetry wydaje się trochę skomplikowany, warto włożyć w to trochę wysiłku. Jeśli się o to zadba, ubranie posłuży nam na naprawdę wiele lat. A przecież dobrej jakości sweter to podstawowy element każdej garderoby.