Glany, czyli buty dawniej noszone przez określone subkultury, dzisiaj wykorzystywane są w wielu stylizacjach. Ich uniwersalność i klasyczny wygląd sprawia, że pasują zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Do czego można założyć glany 3-dziurkowe?
Jakie są rodzaje glanów?
Historia powstania glanów jest całkiem ciekawa. Ich projekt został opracowany przez niemieckiego lekarza Märtensa, który w trakcie pobytu na nartach doznał kontuzji – skręcił kostkę. Postanowił wymyślić obuwie, które będzie chroniło przed takimi wypadkami. Wzorem do powstania butów było obuwie robotników – ciężkie, skórzane i wytrzymałe. Miało być na tyle sztywne, żeby mocno stabilizować nogę. Szybko zyskało wielu zwolenników, szczególnie w służbach mundurowych. Z czasem glany stały się popularne wśród różnych subkultur – punkowców, skinheadów czy metali. Z racji tego, że wszyscy nosili ten sam rodzaj obuwia, aby podkreślić przynależność do danej subkultury, zakładali inny kolor sznurowadeł. Niektóre z butów posiadają specjalne metalowe wzmocnienie z przodu, które chroni stopy fanów muzyki ciężkiej na koncertach, na których odbywa się charakterystyczny taniec pogo.
Buty produkowane są w kilku wersjach. Glany 3 dziurkowe są najkrótsze, sięgają kostki. Najdłuższe mają aż dwadzieścia dziurek.
Do czego będą pasować glany 3 dziurkowe?
Dzisiaj dostępnych w sprzedaży jest wiele fasonów i modeli. Klasyczne glany 3 dziurkowe sprawdza się do każdej stylizacji – zarówno do spodni, jak i sukienek. Mogą być noszone przez kobiety i mężczyzn. Dzięki temu, że można znaleźć buty wyprodukowane ze skór w różnych kolorach, mogą się one stać oryginalnym elementem stylizacji.
Glany skórzane to obuwie ponadczasowe. Dzisiaj ich noszenie nie świadczy o przynależności do żadnej subkultury. Wiele osób wybiera je ze względu na ich trwałość i klasyczny wygląd. Posiadanie glanów będzie bez wątpienia dobrym sposobem na ożywienie garderoby i podstawą do stworzenia ciekawych stylizacji.