Elektronika morska to nowoczesne systemu ułatwiające żeglowanie. Ich wykorzystanie nie tylko usprawnia pracę, ale również powala zapewnić większe bezpieczeństwo. Czym jest elektronika morska i dlaczego warto z niej korzystać?
Elektronika morska — co to jest?
Elektronika morska to różnego rodzaju urządzenia i sprzęty ułatwiające prace załodze statku. Poprzez wykorzystanie radarów satelitarnych oraz czujników umożliwiają dokładne określenie lokalizacji jednostki pływającej. Pomaga to zaplanować trasę oraz trzymać się prawidłowego kursu. Czujniki pozwalają również określić odległość od innych statków czy przeszkód pojawiających się na drodze oraz zapewniają utrzymanie bezpiecznego dystansu pozwalającego na ich skuteczne ominięcie. Dzięki temu statki mogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji, a w skrajnych przypadkach zderzeń i wypadków prowadzących do katastrof morskich.
Do elektroniki morskiej zaliczają się również radioodbiorniki. Nowoczesne sprzęty, które wykorzystują systemy VDR umożliwiają także rejestrowanie dokładnych danych podróży, pełniąc funkcję podobną do czarnej skrzynki umieszczanej na pokładach samolotów.
Dlaczego warto korzystać z elektroniki morskiej?
Elektronika morska sprawdza się zarówno w przypadku małych kutrów, jachtów, jak i dużych statków kontenerowych czy pasażerskich. Aby zapewnić bezpieczeństwo statku, ważne jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie elektroniki morskiej, poprzez zlecanie regularnych przeglądów i prac konserwacyjnych, takich, jak np. serwis VDR.
Wykorzystanie elektroniki morskiej pozwala zapewnić bezpieczeństwo całej załodze. Umożliwia również precyzyjne zaplanowanie trasy i czasu wymaganego do przepłynięcia określonego dystansu, co jest niezwykle ważne w przypadku rejsów turystycznych czy przewozów transportowych. Wykorzystanie radioodbiorników pozwala na bezproblemową komunikację, nawet pośrodku morza. Daje to poczucie bezpieczeństwa, bo w razie problemów ekipa statku może szybko poinformować o tym inne jednostki i otrzymać ratunek.