-

Technologia Budowa drukarki 3D

Budowa drukarki 3D

Druk 3D to stosunkowo nowa technologia, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki wytwarzane są zarówno części zamienne, jak i tworzone są prototypy nowych elementów produkowanych na skalę przemysłową. Technologia ta rozwija się w bardzo szybkim tempie i obecnie dostępna jest również dla osób zainteresowanych amatorskim wykorzystaniem druku 3D na własne potrzeby. Niezależnie od tego, czy chcesz wykorzystać drukarkę 3D w swoim biznesie, czy hobbystycznie, warto poznać jej budowę oraz sposób działania przed podjęciem decyzji zakupowej. Przeczytaj i dowiedz się, jak działa drukarka 3D.

Czym jest drukarka 3D i jak działa?

Drukarka 3D umożliwia szybkie przyrostowe (warstwowe) wytwarzanie obiektów trójwymiarowych z wykorzystaniem komputerowego modelu CAD. Początkowo druk 3D wykorzystywany był głównie w celu wykonania mało dokładnych prototypów. Wraz z rozwojem technologii druku przyrostowego urządzenia oferowane przez producentów stały się na tyle dokładne, że druk 3D jest obecnie jedną z metod wytwarzania finalnych produktów, które są montowane w zaawansowanych projektach w takich branżach, jak medycyna (np. protetyka), a także przemysł motoryzacyjny, lotniczy i kosmiczny.

Podstawowa zasada działania drukarki 3D polega na warstwowym tworzeniu trójwymiarowego modelu z wykorzystaniem różnych materiałów – polimerowych, stopów metali lub nawet gipsu.

Budowa drukarki 3D – najważniejsze elementy

Budowa drukarki 3D może się różnić w zależności od technologii druku oraz producenta. Jednak część elementów jest spotykana w większości popularnych modeli. Do podstawowych części składowych drukarki 3D drukującej w technologii FDM można zaliczyć:

 • głowicę – to kluczowy element każdej drukarki 3D, od którego w głównej mierze zależy jakość wydruku. Odpowiednia precyzja wykonania głowicy gwarantuje bezawaryjny wydruk bez jej zapychania.
 • platformę roboczą – to na niej powstaje drukowany obiekt; najczęściej jest perforowana, co ułatwia jej demontaż po zakończeniu procesu drukowania; może być podgrzewana, dzięki czemu model nie odkleja się od powierzchni platformy,
 • silniki krokowe – wprowadzają w ruch elementy drukujące (głowicę względem powierzchni stołu roboczego),
 • ramę – zapewnia stabilną konstrukcję wszystkim elementom składowym drukarki 3D,
 • ekstruder na szynach – odpowiada za przekazanie materiału – filamentu ze szpuli do hotendu, czyli rozgrzanej części mechanizmu grzejnego,
 • sterowniki – układy odpowiadające za sterowanie wszystkimi procesami drukarki 3D,
 • prowadnice – umożliwiają ruch dyszy w pionie oraz poziomie,
 • elementy zasilające,
 • wyświetlacz LCD – umożliwiający obsługę drukarki,
 • oraz podstawowe części mocujące i umożliwiające płynny ruch elementów drukarki, takie jak pręty, śruby oraz łożyska.

Budowa drukarki 3D w technologiach wykorzystujących żywicę światłoutwardzalną lub proszek

Technologia FDM wykorzystująca polimerowy filament nawinięty na szpulę to jedna z najbardziej podstawowych metod druku. Wraz z rozwojem technologii przyrostowych pojawiły się również inne metody druku 3D, takie jak:

 • druk 3D z wykorzystaniem żywicy światłoutwardzalnej (SLA, DLP, MJP),
 • druk 3D w technologii proszkowej (SLS, CJP, Binder Jetting).

Metody te wykorzystują drukarki 3D o budowie odmiennej od tych drukujących w technologii FDM. Przykładowo drukarka przystosowana do druku 3D w technologii SLA różni się następującymi elementami w porównaniu z drukarką filamentową (FDM):

 • pojemnik na żywicę, w którym zanurzany jest stół roboczy,
 • laser odpowiadający za obrys docelowego kształtu na płaszczyźnie XY, dzięki czemu następuje warstwowe utwardzenie żywicy (zamiast głowicy podającej filament).

Z kolei druk w technologii proszkowej wymaga precyzyjnego podawania proszku na stół roboczy oraz spiekania go za pomocą lasera. W tym przypadku budowa drukarki różni się w stosunku do metody FDM zarówno obecnością systemu optycznego odpowiedzialnego za utwardzenie warstwy (np. laser), jak i odpowiednią platformą dozującą proszek.

Drukarki przemysłowe 3D – dla kogo?

Jeśli Twoim celem jest otrzymanie wysokiej jakości wyrobów z materiałów o określonej wytrzymałości mechanicznej oraz specjalnym przeznaczeniu (np. przewodzących prąd) warto, abyś zainteresował się drukarkami 3D przemysłowymi.

Drukarki domowe 3D – dla kogo?

Jeśli jesteś pasjonatem majsterkowania i lubisz tworzyć własne projekty lub potrzebujesz wytworzyć trudno dostępne części np. do drona lub modelu RC, powinieneś zainteresować się domowymi drukarkami 3D.

 

Najnowsze newsy

Czym wyróżnia się wycieraczka przemysłowa?

Niektóre zastosowania dla firm muszą znacząco różnić się od tych, które występują w domach i w ten sposób zapewnia...

Auto złom – dlaczego jest tak popularny?

Większość samochodów osobowych prędzej czy później będzie musiało zostać oddane do auto kasacji. Wynika to z wielu powodów, wśród...

Do czego służą przenośniki taśmowe spożywcze?

Przenośniki taśmowe spożywcze są konstrukcjami, które działają w pełni automatycznie. Dzięki temu zyskały uznanie firm, które stawiają na nowoczesne...

Spadek po rodzicach – jak wygląda jego dziedziczenie?

Okazuje się, że dziedziczenie po rodzicach występuje bardzo często. Dziecko ma prawo do zachowku nawet wtedy, gdy nie zostało...

Gdzie stosuje się farby termowrażliwe?

Zastosowanie farb termowrażliwych ogranicza się właściwie jedynie do przemysłu kolejowego. Warto wiedzieć, że w ich przypadku funkcje dekoracyjne to...

Blachy trapezowe – właściwości i zastosowanie

Blachy trapezowe to jedne z najpopularniejszych pokryć dachowych. Są znacznie grubsze od tradycyjnej blachodachówki. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe...

Zobacz także

Klimatyzatory – na jakie aspekty zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Gdy trzeba pochylić się nad wyborem klimatyzatora, to do...

Pięknie urządzony dom – miejsce odpoczynku i dobrej energii

Piękny dom, to marzenie wielu ludzi na świecie. Lecz...

POLECANE