Sprzedaż złomu to dość popularny sposób na dodatkowy zarobek wśród najniższej klasy społecznej, ale przede wszystkim skuteczna metoda na pozbycie się zalegających metalowych elementów na posesjach prywatnych czy firmowych. Przed wizytą w skupie złomu warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o sprzedaży złomu, m.in. jakie metale nadają się do ponownej obróbki i ile można na tym zarobić.
Skup złomu – co można oddać?
Złom kojarzy się z wszelkiego rodzaju metalem, jednak złom złomowi nierówny. Odpady metalowe z stali czy aluminium są akceptowane przez większość punktów zbiórki selektywnej czy skupy złomu. Metale kolorowe takie jak miedź, cyna, cynk, mosiądz czy ołów również przyjmowane są w przeważającej części skupów złomu, podobnie jak elementy z brązu, na których można nieco zarobić. Niektóre firmy zajmujące się odzyskiem surowców wtórnych skupują również metale szlachetne jak złoto, srebro czy platyna, których wartość utrzymuje się na stosunkowo stabilnie wysokim poziomie.
Zobacz także: https://bydgoszczcity.pl/jak-wykorzystac-zuzyta-makulature/
Złom – czego nie można oddać?
Większość firm zajmujących się skupem złomu oprócz metali kolorowych, wartościowych stopów metali czy metali szlachetnych przyjmuje również surowce wtórne jak makulatura czy puszki aluminiowe, co dla wielu może być niemałym zaskoczeniem. Są jednak elementy, których nie można sprzeda
na złomie. Należą do nich przedmioty, które potencjalnie mogły zostać pozyskane w wyniku czynu nielegalnego. Wśród nich można wymienić tory czy trakcje kolejowe, znaki drogowe czy elementy instalacji elektrycznych.
Cennik złomu – czy takowy istnieje?
Cena, jaką można uzyskać za sprzedaż złomu w punkcie skupu może różnić się w zależności od regionu, popytu na dany surowiec wtórny czy tendencji rynków na świecie. W mniejszych miastach bardzo często można liczyć na nieco wyższą cenę za kilogram metalów kolorowych, choć różnica na korzyść małych miejscowości jest ledwo zauważalna. Istotny jest również rodzaj metalu, który chcemy sprzedać. Przykładowo, na sprzedaży miedzi można wzbogacić się w okolicach 20zł za kilo, podczas gdy za tą samą ilość aluminium otrzymamy w granicach 5zł.
Skup złomu – przewóz do skupu
Transport kilkudziesięciu czy kilkuset kilogramów złomu to spore wyzwanie logistyczne, które wcale nie musi stanowić większego problemu. Coraz więcej firm inwestuje w rozbudowę zaplecza logistycznego, czego świetnym przykładem jest https://medienpartner.pl/. Korzystając z usług tej firmy można zapomnieć o problemie z przewozem złomu do skupu – wszystkim zajmą się za nas fachowcy dysponujący latami doświadczeń w branży recyklingu surowców wtórnych.