Usuwanie zaskórników – co warto wiedzieć?

Zaskórniki mogą być naprawdę uciążliwym i nieestetycznym problemem. Chociaż są one nie pozorne to sprawiają, że cera nie prezentuje się gładko i nieskazitelnie. Prawidłowe oczyszczanie cery oraz stosowanie innych metod pielęgnacyjnych może przynieść naprawdę spektakularne efekty. 

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki mogą wystąpić u każdego bez względu na rodzaj cery. Czasem mogą się one przekształcać w trudne do usunięcia wypryski. Takie zmiany skórne jak zaskórniki powstają w wyniku zatykania gruczołów łojowych przez sebum, różne komórki martwego naskórka, a także różne zanieczyszczenia. Ich największe skupiska zwykle pojawiają się na nosie, na środku czoła, a także na policzkach.

Warto zaznaczyć, że zaskórniki można podzielić na dwa rodzaje:

  1. otwarte – potocznie nazywane są wągrami, mają ciemne zabarwienie, dzięki utlenianiu się masy łojowo – rogowej. Kształtem przypominają niewielkie, ciemne kropeczki. Mogą się przekształcić w torbiele ropne – czy ulec nadkażeniu,
  2. zamknięte – pojawiają się, gdy gruczoły łojowe są zablokowane przez masę rogową, można je wyczuć palcami, ale na powierzchni skóry są widoczne jako niewielkie drobne grudki.

W jaki sposób można się pozbyć zaskórników?

Zaskórniki to problem, który dotyka bardzo wiele osób. Z takimi zmianami można walczyć w zaciszu własnego domu za pomocą różnych metoda jak np. regularne oczyszczanie przy pomocy specjalnych kosmetyków. Dobrym rozwiązaniem, które może przynieść o wiele skuteczniejsze efekty jest profesjonalny zabieg kosmetyczny.

Wykwalifikowany specjalista z pewnością dobierze najlepsze metody, aby otrzymać oczekiwany rezultat. Na zaskórniki szczególnie poleca się manualne oczyszczanie twarzy, jest to idealna propozycja dla osób, które posiadają cerę tłustą i trądzikową. Zabieg polega na wyciskaniu zaskórników w profesjonalnych warunkach, co jest o wiele bardziej bezpieczne niż samodzielne usuwanie zmian. Kosmetolog w pierwszej kolejności wykonuje dokładny peeling, a w późniejszym czasie nakłada specjalny preparat, który rozszerza pory.

Kolejną propozycją jest mikrodemabrazja. Zabieg, który opiera się na złuszczaniu naskórka przy pomocy specjalnej głowicy z drobinami diamentu. Zabieg jest odradzany osobom, które mają cerę naczynkową i wrażliwą.

Pomóc może także peeling chemiczny – czyli wykorzystanie specjalnych kwasów, których stężenie jest dopasowane indywidualnie do danej osoby.

Zaskórniki to uciążliwy problem, z którym boryka się wiele osób. Warto we właściwy sposób uporać się z problemem, aby nie rozwinął się on w bardziej zaawansowane zmiany. Ważną kwestią jest także regularne nawilżanie skóry oraz jej odżywianie. Aby uchronić się przed pojawianiem nowych zaskórników, trzeba także unikać ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ promienie UV mogą znacznie pogorszyć stan skóry. Odradza się także samodzielne wyciskanie zmian, ponieważ takie działanie może mieć naprawdę szkodliwe skutki.