-

Dom i Ogród Rolety czy żaluzje – osłony okienne skrojone na miarę...

Rolety czy żaluzje – osłony okienne skrojone na miarę Twoich potrzeb

Pracujesz za biurkiem, a monitor jest usytuowany vis-à-vis okna? Twoi sąsiedzi trochę za bardzo interesują się tym, co jadasz na kolację i z kim się spotykasz? A może mieszkasz w mocno zanieczyszczonej okolicy, a nie masz czasu na częste mycie okien? Przy tych – a także wielu innych – problemach, aranżacja okna powinna być dobrze przemyślana. Dobranie dekoracji odpowiedniej do budżetu i wystroju wnętrza to za mało. Musisz rozpatrzyć również wady i zalety danego rozwiązania, a także indywidualne potrzeby domowników. Dlatego w tym wpisie podpowiemy Ci, co będzie lepsze w Twojej sytuacji – rolety czy żaluzje?

Rolety – doskonały wybór dla… niezdecydowanych

Podobają Ci się aranżacje ze zwiewnymi firanami, ale jednocześnie chcesz zadbać o prywatność albo przeszkadza Ci słońce padające na ekran telewizora? Możesz łatwo pogodzić estetykę z potrzebami praktycznymi, jeśli zainstalujesz rolety montowane na ościeżnicy okna (np. rolety w kasecie lub rolety bezinwazyjne). W tego typu osłonach materiał prowadzony jest tuż przy szybie, co nie przeszkadza w założeniu firan i zasłon.

Śledzisz bieżące trendy i często decydujesz się na radykalne metamorfozy wnętrza? Przy skłonnościach do częstych zmian rolety sprawdzą się doskonale – są znacznie tańsze niż dobrej jakości zasłony i żaluzje drewniane, a przy tym można je łatwo zdjąć, nie pozostawiając widocznych śladów. Dotyczy to przede wszystkim rolet montowanych bezinwazyjnie (np. rolety dzień-noc – https://rolety.eu/pl/11-rolety-dzien-noc, rolety mini, plisy – https://rolety.eu/pl/8-plisy). Poza tym, tego rodzaju osłony umożliwiają jednoczesne korzystanie z firan i zasłon, więc możesz do woli zmieniać wystrój mieszkania, nie rezygnując z praktycznej osłony okna.

Nie masz pewności, czy rolety sprawdzą się w Twoim przypadku i chcesz zamontować je tylko „na próbę”? W takim razie najlepsze dla Ciebie będą rolety bezinwazyjne – nie trzeba ich przykręcać, montaż polega jedynie na nałożeniu niewielkich haczyków na ościeżnicę. W rezultacie po zdjęciu rolety nie pozostaną nieestetyczne otwory w oknie czy ścianie.

Żaluzje – praktycznie i w dobrym stylu

Żaluzje drewniane lub ze skórzanymi lamelami to przedmiot pożądania wielu osób, które uważają firany za przestarzałe, a rolety – za zbyt proste i mało eleganckie. Niestety, kosz takich żaluzji może zwalać nóg, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą duże okna lub osłonięcie wszystkich przeszkleń w domu. Oczywiście można zainstalować sporo tańsze żaluzje aluminiowe, jednak ich „biurowy” charakter może odstraszać nawet miłośników ultranowoczesnych aranżacji.

Odpowiadając na pytanie, co jest lepsze – rolety czy żaluzje, trzeba wziąć pod uwagę praktyczne zalety tych ostatnich. Dzięki ruchomym lamelkom możesz elastycznie operować światłem dochodzącym z zewnątrz. W zależności od tego, pod jakim kątem ustawisz listewki, możesz wpuścić więcej lub mniej światła, a także mniej lub bardziej zasłonić się przed wścibskimi sąsiadami. W razie potrzeby (np. jeśli zechcesz umyć okno albo maksymalnie doświetlić pomieszczenie) możesz unieść żaluzje do samej góry. W dodatku jeśli wybierzesz model montowany na ościeżnicy okna, nie musisz rezygnować z zasłon.

Zobacz także: Wnętrze pełne testosteronu, czyli kilka słów o aranżacji męskiego mieszkania

Nadal nie wiesz, co wybrać – rolety czy żaluzje? Udzielając odpowiedzi na poniższe pytania, ułatwisz sobie podjęcie decyzji.

1. Zależy Ci na czymś, co nie wymaga czasochłonnego czyszczenia lub prania? Wybierz rolety rolety wolnowiszące, czyli bez zabudowy.
2. Chcesz uzyskać przytulny i elegancki efekt, ale wolisz uniknąć firan? Postaw na duet rolety rzymskie + zasłony.
3. Szukasz osłonny okiennej do biura lub do domowego gabinetu? Dobrym rozwiązaniem będą zarówno zwykłe rolety, jak i żaluzje (np. aluminiowe).
4. Wolisz uniknąć wiercenia w oknie i ścianie? Tutaj sprawdzą się rolety bezinwazyjne, czyli zakładane na haczykach na ościeżnicy okna.
5. Marzysz o ekskluzywnej aranżacji w nowoczesnym stylu? Taki efekt dadzą Ci żaluzje drewniane lub ze skóry.
6. Chcesz swobodnie zmieniać warunki oświetleniowe, jednocześnie nie tracąc prywatności? Przy małym budżecie postaw na rolety plisowane lub rolety dzień-noc, przy większym – rozważ żaluzje.

Jak widzisz, nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze, gdyż zarówno rolety, jak i żaluzje zapewniają sporo praktycznych korzyści. Musisz zatem rozważyć, co jest dla Ciebie najważniejsze – styl, funkcjonalność, a może budżet?

Najnowsze newsy

Chłodnica oleju – jaką pełni funkcję w układach hydraulicznych?

Chłodnica oleju to jeden z najpopularniejszych układów, który jest zlokalizowany bezpośrednio w samochodzie. Dzięki niemu można zadbać o odpowiednie...

Żywe przynęty wędkarskie. Dlaczego są takie popularne?

Wędkowanie to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych aktywności, którą wykonujemy na świeżym powietrzu. To często hobby, które mamy, jak...

Najważniejsze zmiany w kodeksie pracy 2022

Zgodnie z dwoma dyrektywami unijnymi, które weszły w życie w sierpniu, zostały dokonane pewne zmiany w kodeksie pracy. Dotyczą...

Nawozy mineralne – kiedy warto po nie sięgnąć?

Przy uprawie jakichkolwiek roślin, jednym z podstawowych czynników definiujących ich wzrost, jest nawóz. Obecnie, popularne są nawozy mineralne, sięga...

Na jaką pogodę przyda się kurtka przejściowa damska?

Kurtka przejściowa ma przede wszystkim zapewnić doskonałą izolację termiczną. Powinna być wykonana z oddychających materiałów i wytrzymywać trudne warunki...

Części do samochodów ciężarowych – czym kierować się przy ich wyborze?

Właściciele firm transportowych na pewno wiedzą jak ważne jest dbanie o samochód ciężarowy. Pojazdy takie to potężne maszyny, które...

Zobacz także

Czy powinieneś kupić alkomat do swojego samochodu?

Alkomaty to elektroniczne urządzenie mierzące zawartość alkoholu w wydychanym...

Chłodnica oleju – jaką pełni funkcję w układach hydraulicznych?

Chłodnica oleju to jeden z najpopularniejszych układów, który jest...

POLECANE