Regeneracja DPF – o czym mowa w praktyce?

auto na diesel

Regeneracja DPF to termin, z którym z pewnością spotkał się każdy posiadacz auta z silnikiem diesla. Czym jednak tak właściwie jest ten proces?

Regeneracja DPF – dlaczego może być czasem konieczna?

Nowoczesne samochody to naprawdę skomplikowane maszyny. Oczywiście auta zawsze takie były, lecz bez wątpienia pojazdy obecnie wchodzące na rynek są pod tym kątem jeszcze bardziej złożone. Dlaczego tak jest? Jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście dbanie o środowisko i dążenie do możliwie jak najmocniejszego ograniczenia emisji trujących substancji przez auta. To właśnie dlatego w silnikach wysokoprężnych znajdziemy filtry DPF, nazywane również filtrami cząstek stałych. Są to niezbędne elementy nowych samochodów z silnikami diesla, lecz nie da się ukryć, iż bardzo często są one dość problematyczne. To właśnie dlatego taki temat, jak regeneracja DPF w Krakowie zawsze zbiera wokół siebie spore zainteresowanie. Czy bowiem istnieje dobra i uniwersalna metoda na przywrócenie filtru do normalnego działania zamiast konieczności jego wymiany, która nie jest najtańsza?

Metody regeneracji DPF – wiele możliwości na rynku motoryzacyjnym

Jeżeli chodzi o taki proces, jak czyszczenie i regeneracja filtrów DPF – Eurologistyka możemy powiedzieć o kilku najistotniejszych metodach wykorzystywanych w tym celu. Wiele osób próbuje robić to na własną rękę, lecz zdecydowanie nie jest to zalecane – możemy zrobić sobie więcej szkody niż pożytku. Jak więc zabierają się za to profesjonaliści? Opcji jest kilka. Niektórzy wybierają na przykład metoda hydrodynamiczna, wykorzystująca wodę pod wysokim ciśnieniem. To sposób szybki i prosty, lecz nie zawsze skuteczny i dając pożądane efekty. Metoda sucha opiera się na gorącym powietrzu oraz indukcji, która jest skuteczniejsza, lecz oczywiście trudniejsza. Niektórzy stawiają również na specjalne piece, w których to zanieczyszczenia są de facto z niego wypalane i wydmuchiwane. Jeżeli jednak nic tu nie pomaga, jedyną opcją będzie niestety wymiana filtra DPF.