Pułapki na jastrzębie – sprawdź, gdzie warto je montować

Jastrzębie to ptaki drapieżne występujące również w Polsce. Polują na gryzonie, ale też mniejsze ptaki, młode niektórych gatunków. Są utrapieniem hodowców zwierząt takich jak kury, kaczki, króliki. W wielu gospodarstwach niezbędne jest stosowanie pułapek na jastrzębie, bo powodują one duże szkody.

Żywołapka na jastrzębie – odpowiednie rozwiązanie

Nie trzeba krzywdzić jastrzębi, żeby zapobiec szkodom w hodowli. Nowoczesne pułapki na jastrzębie umożliwiają odłowienie drapieżnika i wypuszczenie go w miejscu, gdzie nie będzie zagrażał gospodarstwu. Stosowanie tzw. żywołapek jest zgodne z prawem i bezpieczne dla zwierząt.

Żywołapka, jak sama nazwa wskazuje, pozostawia ofiarę sprawną i żywą. Pułapka zamyka się, gdy wleci do niej jastrząb. Trzeba jednak wcześniej sprawić, by zechciał tam wlecieć. W odpowiedniej komorze pułapki umieszcza się przynętę, np. kurę. Nie należy się obawiać, jest ona zupełnie bezpieczna.

Dlaczego żywołapka na jastrzębie to dobre rozwiązanie?

Walka z drapieżnikami może wywoływać dużą irytację u rolników czy hodowców. Trzeba jednak pamiętać, że przyroda rządzi się swoimi prawami, a zwierzęta znajdują się w tzw. łańcuchach pokarmowych. Nie da się wyperswadować jastrzębiom czegoś, co jest zakodowane w ich instynkcie.

Humanitarnym sposobem na ograniczenie zniszczeń są właśnie pułapki na jastrzębie. Pozwolą one wyeliminować drapieżniki z miejsca, w którym prowadzi się hodowle. Po złapaniu wywozi się ptaki np. do lasu lub w inny dziki teren, których na szczęście (jeszcze!) w Polsce nie brakuje.

Nowoczesne metody – pułapki na jastrzębie

Konstrukcja pułapek na jastrzębie jest bezpieczna i dla drapieżnika, i dla przynęty. Obsługa wydaje się dość intuicyjna, każdy powinien sobie z nią poradzić. Poza jastrzębiami, w takie pułapki mogą się dać schwytać inne ptaki drapieżne np. myszołowy.

Podsumowując, żywołapki to świetne rozwiązanie i doskonały sposób na eliminację drapieżników w hodowli. Sprawdzają się bardzo dobrze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Dzięki nim można pozbyć się zagrożenia bez szkodzenia żadnemu z gatunków.