Pompa ciepła – co warto o niej wiedzieć?

Istnieje kilka rodzajów ogrzewania domu. Można postawić na piecyki gazowe, jednak korzystają one z surowców kopalnych. O wiele bardziej ekologicznym i wydajnym energetycznie rozwiązaniem są pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat przeznaczenia, rodzajów, a także zalet pomp ciepła.

Pompa ciepła – przeznaczenie

Pompa ciepła to urządzenie, które jest wykorzystywane do ogrzewania budynków. Jest ona alternatywą dla piecyka gazowego i działa na bardzo podobnej zasadzie do niego – źródło grzewcze podgrzewa wodę, a następnie oddaje ciepło instalacji, która ogrzewa budynek. Trzeba jednak wiedzieć, że piecyki do ogrzewania wykorzystują paliwa kopalne, podczas gdy w przypadku pompy ciepła jest to energia pochodząca ze środowiska naturalnego.

Rodzaje pomp ciepła

Bardzo popularnym rodzajem jest powietrzna pompa ciepła. Jego zaletą jest stosunkowo niski koszt montażu. W przypadku tego urządzenia źródłem energii jest pobierane z zewnątrz powietrze. Efektywność pompy jest tym większa, im mniejsza różnica temperatur pomiędzy powietrzem a zasilaniem systemu grzewczego. W zależności od sposobu transportu energii można wyróżnić pompy ciepła powietrze-woda oraz powietrze-powietrze.

Drugim popularnym typem jest gruntowa pompa ciepła. Jak sama nazwa wskazuje – w jej przypadku źródłem ciepła jest grunt. Ten rodzaj charakteryzuje wysoka efektywność pracy, co sprawia, że może być ona jednym źródłem ogrzewania w budynku. Wadą są natomiast wysokie koszty montażu. Wymiennik pionowy wymaga odwiertu sięgającego nawet 100 metrów, a wymiennik poziomy dużej przestrzeni w obrębie posesji.

Ostatnim rodzajem jest wodna pompa ciepła. To zdecydowanie najbardziej wydajne energetycznie rozwiązanie. W jej przypadku energia czerpana jest z wód gruntowych. Może ona stanowić jedyne źródło ogrzewania, jednak wielu odstrasza wysoka cena. Jeżeli pochodzisz z województwa lubuskiego, konieczne sprawdź pompy ciepła w Świebodzinie i wybierz rodzaj najbardziej odpowiadający potrzebom Twojego domu.

Zalety wykorzystania pomp ciepła

Pompa ciepła to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest ono niezwykle ekologiczne. Pompa korzysta z odnawialnych źródeł energii, a podczas swojej pracy nie emituje szkodliwych dla środowiska spalin. Mieszkańcy domów jednorodzinnych decydują się na pompę również ze względu na oszczędności. To najbardziej opłacalne urządzenie grzewcze, które charakteryzuje się bardzo niskim poborem energii elektrycznej.

Na uwagę zasługuje również duża wygoda użytkowania. Jest to urządzenie bezobsługowe, które nie wymaga składowania paliwa, dokładania opału, a także czyszczenia. Ogromną zaletą jest także długa żywotność, która w przypadku nowoczesnych urządzeń wynosi nawet 30 lat. Jeżeli jednak szukasz innych form ogrzewania mieszkania, to gorąco polecamy folie oraz maty grzewcze. Znajdziesz je pod linkiem https://yugo.solar/folie-i-maty-grzewcze-swiebodzin. Wybierz najlepszą formę ogrzewania dla siebie i ciesz się ciepłem!