-

Zdrowie i Uroda Na czym polega nerwica natręctw? Objawy i leczenie

Na czym polega nerwica natręctw? Objawy i leczenie

Nerwica natręctw jest rodzajem dolegliwości psychicznej, która dotyka wielu osób i może być poważnym problemem w codziennym funkcjonowaniu. Czym dokładnie jest tego typu nerwica? Jakie wywołuje ona objawy? W jaki sposób prowadzić jej leczenie?

Nerwica natręctw – co to jest?

Jednostka choroba określana jako nerwica natręctw albo zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne jest dolegliwością, w której dochodzi do pojawiania się obsesji, czyli natrętnych myśli na określony temat, a także kompulsji, czyli czynności powtarzanych po to, aby zmniejszyć lęki.

W dolegliwości jak nerwica natręctw pacjent bardzo często wykonuje ciągłe, powtarzające się czynności, chociaż mogą nie mieć one logicznego uzasadnienia. To między innymi bardzo częste i długie mycie rąk, bardzo dokładne sprzątanie.

Jak rozpoznaje się nerwicę natręctw?

Nerwica natręctw może dawać zróżnicowane objawy, do których zaliczane są przede wszystkim wspomniane wcześniej powtarzające się czynności, którym towarzyszy lęk, że wtedy, gdy nie zostaną one wywołane, pojawi się poważna konsekwencja, której należy unikać za wszelką cenę.

Osoby doświadczające nerwicy natręctw bardzo często mają swoje specjalne rytuały, w ramach których wykonują różne czynności. Jednocześnie wpadają wtedy w błędne koło, ponieważ ciągle uważają, że powinny wykonywać konkretne czynności.

U osób z tego typu zaburzeniami mogą pojawiać się różnorodne objawy, na przykład natrętne myśli i czynności związane są z utrzymaniem porządku, bezpieczeństwa, gromadzeniem określonych rzeczy, perfekcyjnością w wykonywaniu czynności. Nerwica natręctw może też mieć objaw częstych myśli, wyobrażeń, liczenia, modlitw.

Warto wskazać, że nerwica natręctw niekoniecznie musi mieć duże nasilenie, ponieważ zdarza się, że objawy pojawiają się też sporadycznie, również z okresami remisji wynoszącymi nawet po kilka lat.

Jak leczy się nerwicę natręctw?

Pierwszym krokiem będzie udanie się do specjalisty. Najlepiej, aby był to gabinet psychiatry albo poradnia psychologiczna Poznań dysponuje wieloma punktami, w których można otrzymać kompleksowe wsparcie.

Najczęściej natręctwa leczy się farmakologiczne z wykorzystaniem odpowiednich leków, które działają objawowo. Dodatkowo zaleca się skorzystanie z psychoterapii, dzięki której osoby chore mogą również zmienić swoje podejście do dolegliwości i w ten sposób zredukować jej negatywny wpływ na swoje życie.

Z ofertami gabinetów prowadzących diagnostykę i leczenie dolegliwości psychicznych można zapoznać się już teraz w internecie. Z konsultacji można skorzystać również prywatnie.

Najnowsze newsy

Chłodnica oleju – jaką pełni funkcję w układach hydraulicznych?

Chłodnica oleju to jeden z najpopularniejszych układów, który jest zlokalizowany bezpośrednio w samochodzie. Dzięki niemu można zadbać o odpowiednie...

Żywe przynęty wędkarskie. Dlaczego są takie popularne?

Wędkowanie to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych aktywności, którą wykonujemy na świeżym powietrzu. To często hobby, które mamy, jak...

Najważniejsze zmiany w kodeksie pracy 2022

Zgodnie z dwoma dyrektywami unijnymi, które weszły w życie w sierpniu, zostały dokonane pewne zmiany w kodeksie pracy. Dotyczą...

Nawozy mineralne – kiedy warto po nie sięgnąć?

Przy uprawie jakichkolwiek roślin, jednym z podstawowych czynników definiujących ich wzrost, jest nawóz. Obecnie, popularne są nawozy mineralne, sięga...

Na jaką pogodę przyda się kurtka przejściowa damska?

Kurtka przejściowa ma przede wszystkim zapewnić doskonałą izolację termiczną. Powinna być wykonana z oddychających materiałów i wytrzymywać trudne warunki...

Części do samochodów ciężarowych – czym kierować się przy ich wyborze?

Właściciele firm transportowych na pewno wiedzą jak ważne jest dbanie o samochód ciężarowy. Pojazdy takie to potężne maszyny, które...

Zobacz także

Czy powinieneś kupić alkomat do swojego samochodu?

Alkomaty to elektroniczne urządzenie mierzące zawartość alkoholu w wydychanym...

Karty coachingowe – co musisz wiedzieć?

Coach towarzyszy swoim Klientom w realizowaniu ich celów zawodowych...

POLECANE