-

Aktualności Na czym polega laboratoryjne badanie skał?

Na czym polega laboratoryjne badanie skał?

Laboratoryjne badanie skał jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie i przemyśle. Bez ekspertyz praca w wielu miejscach jest też niemożliwa. Co daje geotechniczna analiza skał?

Do czego przydaje się laboratoryjne badanie skał?

Laboratoryjne badanie skał wykonuje się na potrzeby m.in. przedsiębiorstw budowlanych, kopalni i prywatnych właścicieli działek pod zabudowę. Co więcej, zamówienie ekspertyzy specjalistów jest wymogiem prawnym.

Wykonanie szczegółowych pomiarów gruntu umożliwia stworzenie projektu budynku o odpowiedniej masie. Innymi słowy, dzięki temu można dobrać odpowiedni materiał budowlany, określić głębokość osadzenia fundamentów i orzec, czy dany grunt nadaje się do zabudowy.

Z usług specjalistycznych placówek korzystają też przedsiębiorstwa. Dokonywanie wszelkich odwiertów wymaga dobrania narzędzi i maszyn o odpowiedniej mocy. Ta sama zasada dotyczy wykorzystania materiałów wybuchowych.

Jak przebiega laboratoryjne badanie skał?

Pierwszym zadaniem, jakie wykonuje laboratorium geotechniczne, jest rdzeniowanie skały. Proces ten polega na wycięciu owalnej próbki. Jest ona następnie transportowana na powierzchnię i cięta na fragmenty przypominające grube plastry. Później skałę poddaje się szlifowaniu i docinaniu pod odpowiednim kątem.

Tak przygotowana próbka trafia następnie do aparatury sprawdzającej jej właściwości. Inżynierowie określają jej podatność na rozciąganie oraz ściskanie (przy jedno- i trójosiowym naprężeniu). Oprócz tego oceniana jest także ścieralność, urabialność i tendencja do nasiąkania wodą.

Dlaczego laboratoryjne badanie skał jest tak ważne?

Obowiązek prawny, jakim są badania geotechniczne, wynika ze względów bezpieczeństwa. Właściciele działek budowlanych dzięki temu wiedzą, jaką nieruchomość mogą postawić w danym miejscu. Tak minimalizuje się ryzyko katastrofy budowlanej.

Ekspertyzy geotechniczne są ponadto niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. W ten sposób chroni się robotników. Bez badania skał na jeszcze większe zagrożenie życia narażeni byliby również górnicy.

Najnowsze newsy

Czym wyróżnia się wycieraczka przemysłowa?

Niektóre zastosowania dla firm muszą znacząco różnić się od tych, które występują w domach i w ten sposób zapewnia...

Auto złom – dlaczego jest tak popularny?

Większość samochodów osobowych prędzej czy później będzie musiało zostać oddane do auto kasacji. Wynika to z wielu powodów, wśród...

Do czego służą przenośniki taśmowe spożywcze?

Przenośniki taśmowe spożywcze są konstrukcjami, które działają w pełni automatycznie. Dzięki temu zyskały uznanie firm, które stawiają na nowoczesne...

Spadek po rodzicach – jak wygląda jego dziedziczenie?

Okazuje się, że dziedziczenie po rodzicach występuje bardzo często. Dziecko ma prawo do zachowku nawet wtedy, gdy nie zostało...

Gdzie stosuje się farby termowrażliwe?

Zastosowanie farb termowrażliwych ogranicza się właściwie jedynie do przemysłu kolejowego. Warto wiedzieć, że w ich przypadku funkcje dekoracyjne to...

Blachy trapezowe – właściwości i zastosowanie

Blachy trapezowe to jedne z najpopularniejszych pokryć dachowych. Są znacznie grubsze od tradycyjnej blachodachówki. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe...

Zobacz także

Meble ogrodowe – jak urządzić ogród?

Ogród jest dla nas miejscem odpoczynku. Oazą, która pozwala...

Jak firma windykacyjna może pomóc osobie zadłużonej?

Aż 72,3 proc. Polaków zapytanych, czy wiedzą w jaki...

POLECANE