Zgrany, dobrze komunikujący się ze sobą zespół osób stanowi podstawę udanej współpracy. Pracodawcy coraz częściej zaczynają zdawać sobie z tego sprawę, dlatego też organizują różnego rodzaju wydarzenia, które mają na celu integrację pracowników. Jakie kroki podjąć, aby owa integracja okazała się efektywna?
Wybór metod integrowania zespołu
Na początek warto zastanowić się, jakie są dostępne narzędzia integracji i które z nich warto wybrać. Wiele zależy tutaj od tego, kto właściwie tworzy zespół, jakie są oczekiwania i cele pracowników. Przykładowo, starsze osoby nie będą zainteresowane imprezami integracyjnymi w klubie, natomiast rodziny z małymi dziećmi niekoniecznie będą chciały brać udział w kilkudniowych wyjazdach. Obecnie sposobów na integrację zespołu, które sprawdzają się w niemal każdym przypadku, jest wiele. Wśród nich warto wymienić:
- gry miejskie,
- wycieczki jednodniowe, odbywające się w godzinach pracy,
- wspólną aktywność fizyczną,
- sesje coachingowe,
- cykliczne spotkania grupowe, oparte na luźnej rozmowie.
Wybór konkretnych form aktywności może być przeprowadzony na drodze konsultacji z pracownikami, tak aby upewnić się co do ich preferencji. Pracodawca może wysłać maila z pytaniem, czy poszczególne osoby będą uczestniczyły na przykład w wycieczce weekendowej.
Plan integracji, czyli jak często organizować różnego typu wydarzenia?
Pracodawcy często zastanawiają się, jak często organizować wydarzenia integracyjne? Czy warto robić to zawsze, gdy w zespole pojawi się nowy członek, czy może lepiej wyznaczyć wydarzenia cyklicznie? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, bowiem częstotliwość organizowania kolejnych sesji, spotkań czy imprez zależy między innymi od budżetu, jakim dysponuje pracodawca oraz uwarunkowań logistycznych. Powszechnie wiadomo, że integracji nie organizuje się w tak zwanych „gorących okresach”, gdy pracownicy muszą wykonać sporo obowiązków, często pracując w nadgodzinach. Niemniej jednak spotkania integracyjne powinny mieć miejsce zdecydowanie częściej, niż raz w roku czy nawet raz na pół roku. Dobrze jest zapewnić pracownikom zróżnicowane rozrywki. Jeśli w danym miejscu odbywają się sesje coachingowe, to w kolejnym warto postawić na grę miejską. Dzięki temu pracownicy chętniej uczestniczą w spotkaniach integracyjnych.
Integracja w czasie pracy czy po godzinach?
Spotkania integracyjne mogą odbywać się w czasie pracy, jednak należy przy tym zadbać, aby członkowie zespołu mieli też czas na wykonywanie swoich obowiązków. Niektóre aktywności, takie jak spotkania z coachem, najczęściej odbywają się właśnie w godzinach pracy. Niemniej jednak dobrze jest też zachęcać pracowników do tego, aby brali udział w integracji poza godzinami pracy. Wspólna aktywność fizyczna, impreza w klubie czy wyjazd integracyjny to doskonałe sposoby na to, aby spotkać się na tak zwanym neutralnym gruncie. Ten zaś daje pracownikom możliwość nawiązania swobodnych kontaktów, przeprowadzenia luźnych rozmów i poznania się od zupełnie innej strony. Warto mieć na uwadze, że w niektórych firmach spotkania z pracownikami w godzinach pracy odbywają się cyklicznie (na przykład co tydzień), podobnie jak na przykład cotygodniowa gra w koszykówkę po pracy. Oczywiście, nie każdy pracownik będzie zainteresowany tak częstymi spotkaniami zarówno w pracy, jak i po godzinach. Może to wynikać z nadmiaru obowiązków zawodowych (niemożność zrealizowania ich w ramach etatu) bądź rodzinnych, które uniemożliwiają tak częstą integrację z pozostałymi członkami zespołu.
Dowiedz się więcej o integracji zespołu na https://pracowniagier.com/integracja-zespolu/