Maść na łuszczycę

Łuszczyca to choroba skóry przejawiająca się zaburzeniem procesu rogowacenia naskórka. Na skórze pojawiają się wówczas czerwone lub różowe plamy pokryte srebrzystą łuską. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale stanowi defekt estetyczny utrudniający chorym funkcjonowanie w społeczeństwie. Choroba ta obejmuje skórę, w tym skórę głowy, a czasem również paznokcie.

Miejscowe leczenie tej choroby oznacza zastosowanie odpowiedniego produktu o działaniu złuszczającym, nawilżającym i przeciwzapalnym. Takim lekiem jest maść na łuszczycę. W większości przypadków produkt w postaci maści leczniczej wystarczy, aby usunąć objawy choroby.

Maść na łuszczycę

Maść na łuszczycę powinna być stosowana codziennie i wcierać w chorobowo zmienione miejsca.

Produkt ten powinien zawierać skuteczne składniki, wśród których znajdują się:

  • wyciąg z dziegciu brzozowego – ma właściwości antyseptyczne i dezynfekujące, łagodzi swędzenie i stan zapalny,
  • olej konopny – ma silne właściwości przeciwzapalne, regenerujące, antyseptyczne i antyoksydacyjne,
  • olej lniany – nawilża skórę, przywraca jej elastyczność, wspomaga regenerację naskórka,
  • kwas salicylowy – działa przeciwzapalnie, oczyszcza i złuszcza skórę,
  • mocznik– ma właściwości zmiękczające i nawilżające,
  • siarka – regeneruje naskórek, złuszcza chorobowo zmienione miejsca na skórze,
  • cynk – ma działanie lecznicze, przyspiesza leczenia ran,
  • witamina A i jej pochodne, tzw. retinoidy – regulują proces keratynizacji naskórka,
  • ekstrakt z rukoli – działa przeciwzapalnie,
  • alantoina – nawilża skórę oraz wspomaga proces jej gojenia.

Sprawdź też: https://psorisel.pl/masc-na-luszczyce/

Leki na łuszczycę

Szukając odpowiedniego leku, należy kierować się nasileniem choroby i potrzebami skóry. Łuszczyca ma indywidualny przebieg u różnych osób. Dla niektórych pacjentów ważniejszy będzie dodatek oleju z konopi w leku, dla innych – większe stężenie ekstraktu z dziegciu.

  • Maść konopna na łuszczycę spełnia funkcję nawilżającą oraz odbudowują płaszcz hydrolipidowy dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, a zawarte w niej minerały i witaminy, w tym witamina K, wpływają pozytywnie na proces gojenia i mają silne właściwości przeciwzapalne. Olej konopny to jedna z silniejszych substancji leczniczych dostępnych w naturze.
  • Maść z dziegciem na łuszczycę, działa jak naturalny pogromca wirusów, bakterii oraz rozprawi się z problemem swędzenia skóry. Świąd towarzyszy łuszczycy, dlatego bardzo ważne jest, aby maść na łuszczycę skóry zawiera składnik o takim działaniu.

W cięższych przypadkach łuszczycy, lekarze zapisują pacjentom silniejsze produkty lecznicze oparte o kortykosteroidy, czyli substancje zawierające hormony steroidowe obecne w korze nadnerczy. Maść sterydowa na łuszczycę ma silną skuteczność, ale również liczne skutki uboczne, dlatego powinna być stosowana pod ścisłym nadzorem lekarza i według jego wskazań. Ponadto, zdarza się, że dochodzi do pojawienia się odporności na lecznicze działanie maści, dlatego nie powinna być ona stosowana dłużej niż wskaże lekarz.

Bardziej bezpieczna jest maść cynkowa na łuszczycę, ponieważ cynk jako naturalny pierwiastek występujący w przyrodzie ma silne działanie kojące i lecznicze. Dzięki tym właściwościom jest stosowany również w lekach na trądzik oraz w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Zdarza się również, że lekarz zleca na recepcie maść na łuszczycę, która ma być przygotowana w aptece. Maść robiona na łuszczycę zawiera często jako składnik aktywny kwas salicylowy bądź siarkę lub ekstrakt dziegciu. Wszystkie te składniki charakteryzują się wysoką skutecznością w leczeniu łuszczycy. Decyzja, czy przepisać pacjentowi gotowy lek czy maść robioną na zamówienie należy do lekarza i powinna uwzględniać stan zdrowia pacjenta oraz nasilenie zmian chorobowych.

Podsumowanie

Maść na łuszczycę stanowi bardzo skuteczny lek do stosowania miejscowego. Powinna być stosowana według wskazań lekarza. Możliwe jest całkowite cofnięcie się objawów, czyli tzw. remisja choroby. Aby podtrzymać ten stan, należy prowadzić zdrowy tryb życia, czyli unikać alkoholu i papierosów, wdrożyć zbilansowana dietę zawierającą kwasy omega, stosować kąpiele solankowe oraz opalanie, ponieważ słońce to często sprzymierzeniec w walce z tą chorobą.