Markizy na taras i balkon – jak wybrać najlepsze?

wybor markiz

Markizy są bardzo popularnym sposobem zadaszenia tarasu i balkonu. Jak wybrać najlepsze rodzaje tych osłon? Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, aby być zadowolonym z takiej inwestycji. O czym trzeba pamiętać?

Jakie są rodzaje markiz na taras i balkon?

Obecnie markizy tarasowe i balkonowe są rodzajem osłon oferowanych w wielu wersjach, dlatego też przed zdecydowaniem się na ich kupno trzeba uwzględnić ich rodzaj.

Najczęściej markizy tarasowe balkonowe dzielone są na różne kategorie pod kątem ich konstrukcji. Zaliczane są do nich między innymi:

Markizy wysuwane

Ten rodzaj markiz wyposażony jest w mechanizm pozwalający na wysuwanie materiału. Często mają one również regulowany wysięg, dzięki czemu można zdecydować się na zadaszenie mniejszej albo większej części tarasu.

Takie markizy wyposażone są w ramię, które podtrzymuje markizę, dlatego zapewnia ono jej odpowiednią stabilność w trakcie użytkowania. Jeżeli markizy tarasowe balkonowe nie są używane, w takim przypadku można je złożyć.

    1. Markizy koszowe

Ten rodzaj markiz ma charakterystyczną budowę kosza. Takie rodzaje konstrukcji mogą być używane również przy balkonach i tarasach, ale najczęściej widoczne są przy sklepach, lokalach gastronomicznych. Mogą być one wyprodukowane w różnych rozmiarach.

Markizy manualne

Ten rodzaj markizy odnosi się do modelu, który obsługiwany jest ręcznie. Najczęściej wyposażona jest ona w pokrętło, które montuje się przy ścianie budynku. Takie markizy nie są skomplikowane w montażu i nie wymagają doprowadzania do nich instalacji elektrycznej.

Markizy z napędem

Aby łatwiej obsługiwać markizę, warto zdecydować się na model z napędem. Takie markizy wymagają co prawda bardziej skomplikowanej instalacji i są droższe, natomiast ich obsługa jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy nacisnąć na przycisk albo skorzystać z pilota, aby je otworzyć lub zamknąć.

Na co należy patrzeć przy zakupie markiz tarasowych i balkonowych?

Dobierając markizy tarasowe balkonowe, warto uwzględnić poniższe czynniki:

  • Rozmiar markiz – należy zmierzyć miejsce, w którym mają być one zamontowane.
  • Styl markiz – można dobrać je zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji.
  • Sposób obsługi markiz – mogą być one obsługiwane ręcznie albo mogą być wyposażone w napęd.
  • Kolorystyka markiz – bardzo często można wybrać kolor markizy, aby dostosować ją do konkretnego budynku i jego otoczenia.
  • Gwarancja markizy – powinna być one jak najdłuższa.
  • Właściwości materiału – markizy mogą być wykonane z materiałów o różnych właściwościach, na przykład mogą być one łatwe do czyszczenia.