Lampy zewnętrzne – czym kierować się przy ich wyborze?

oswietlenie zewnetrzne

Stworzenie ciekawego projektu oświetlenia zewnętrznego to spore wyzwanie wynikające nie tylko z tego, że sam projekt potrafi być naprawdę wymagający, lecz również z tego, iż w tym celu muszą zostać wykorzystane specjalne lampy zewnętrzne, które są przystosowane do znoszenia przeróżnych warunków atmosferycznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp zewnętrznych?

Jak wybrać odpowiednie lampy zewnętrzne?

Przede wszystkim zanim wybierzemy właściwe lampy zewnętrzne warto przygotować nasz ogród pod ich zastosowanie. Dlatego warto wykonać cały projekt ogrodu lub okolic domu, a także przygotować odpowiednią w tym celu instalację elektryczną. Szczególnie położenie elektryki jest ważne, gdyż aby je wykonać należy często przekopać sporą część ogrodu, więc warto zrobić to jeszcze zanim zaczniemy sadzić jakiekolwiek rośliny.

Lampy zewnętrzne, które będą zastosowane aby stworzyć oświetlenie ogrodowe lub oświetlenie zewnętrzne domu muszą być odpowiednio dopasowane do potrzeb. Mowa tu o tym, że na przykład powinny mieć one właściwą do całej aranżacji barwę światła tak by cały zewnętrzny wygląd domu czy też ogrodu był spójny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp zewnętrznych?

Najważniejsza jest ich trwałość oraz to jakie koszty będą generować. Co do trwałości aby wytrzymać lata eksploatacji powinny one być właściwie przystosowane do stosowania na świeżym powietrzu. Mowa tu o zabezpieczeniu ich przed na przykład deszczem, czy też przed długotrwałym wystawieniem na intensywne promienie słoneczne, a nawet tak ekstremalne zjawiska jak opady śniegu, niskie temperatury czy też opady gradu.

Co do energooszczędności to przede wszystkim warto zainwestować w lampy LED, które są znane z tego, że potrafią zużywać nawet do 80% energii od swoich halogenowych odpowiedników. Pomocne mogą być też dodatkowe funkcje lamp zewnętrznych takie jak na przykład czujnik ruchu, dzięki któremu te w rzadko uczęszczanych czy też oglądanych miejscach będą odpalać się dopiero po wykryciu ruchu.