Kurier do Anglii jak COVID-19 i Brexit wpłynęły na wysyłkę przesyłek?

dziewczyna z paczką

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE zbiegło się w czasie z pandemią koronawirusa. Oba te wydarzenia wpłynęły na wysyłkę paczek do tego kraju, z wyłączeniem Irlandii Północnej. Chociaż wchodzi ona w skład UK, nadal jest częścią Unii Europejskiej i podlega obowiązującym w niej przepisom. Zmiany obejmują kilka aspektów usług kurierskich, począwszy od odprawy celnej, przez koszty obsługi, po czas realizacji przewozu.

Kurier do Wielkiej Brytanii a odprawa celna

Podstawową zmianą, do której przyczynił się Brexit, jest wprowadzenie obowiązkowej odprawy celnej wszystkich przesyłek przewożonych pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. Z odprawą wiążą się dodatkowe opłaty, które mogą być doliczone do obsługi przesyłki. Opłatę celną uiszcza odbiorca, więc jeśli wysyłasz bliskim paczkę w prezencie, możesz nieświadomie narazić ich na dodatkowe koszty. 

Aby uniknąć przykrej sytuacji, warto dokładnie zapoznać się z przepisami i sprawdzić, które przedmioty nie powinny się znaleźć w paczce oraz kiedy Urząd Celny może naliczyć opłatę. To dodatkowy problem, bo wymaga nie tylko znalezienia informacji, ale też wypełnienia niezbędnych dokumentów celnych. Na szczęście w tym drugim przypadku pomagają firmy kurierskie, które szczegółowo instruują klientów i częściowo wyręczają ich w tym zadaniu.

Ile kosztuje wysłanie paczki do Anglii po Brexicie?

Wiele osób korzystających z usług firm kurierskich zastanawia się, jak tanio wysłać paczkę do Anglii po Brexicie. Chociaż zmieniły się zasady ich przewożenia, kurier do Wielkiej Brytanii nadal dostarcza przesyłki do adresatów w tym kraju w konkurencyjnych cenach. 

Koszt paczki do Anglii możesz sprawdzić w Euro-Paka, a dzięki porównaniu ofert wybierzesz tę najatrakcyjniejszą. Ponadto serwis umożliwia też przygotowanie dokumentacji, dokonanie wpłaty i zamówienie kuriera po odbiór przesyłki.

Przeglądając oferty firm kurierskich, można zauważyć, że wiele z nich zrezygnowało lub czasowo zawiesiło kursy do Wielkiej Brytanii. Z pewnością wynika to z potrzeby przygotowania i nawiązania współpracy, chociażby ze służbą celną. Wśród tych firm, z których nadal wyjeżdża kurier do Anglii, jest m.in. firma UPS, w której koszt wysyłki małej paczki rozpoczyna się od około 100 zł. Natomiast do Irlandii Północnej jeżdżą też kurierzy GLS, a opłata za usługę jest o 20-30 zł niższa.

Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii w okresie pandemii?

Z czym jeszcze musi pogodzić się klient w związku z Brexitem i pandemią? Z pewnością z nieznacznie wydłużonym czasem dostarczenia paczki. Standardowo odprawa celna trwa krótko i ogranicza się jedynie do prześwietlenia przesyłki. Może się jednak zdarzyć, że wyrywkowo trafi ona do rewizji, a wówczas czas odprawy i realizacji usługi się wydłuży. Niestety przewoźnicy nie mają wpływu na decyzje celników. Nie ponoszą też odpowiedzialności za opóźnienia wynikające z odprawy.

Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii po Brexicie i w okresie pandemii z gwarancją jej szybkiej dostawy do adresata? Niewielki wybór ofert przewoźników nie stwarza tu dużych możliwości. Znacznie więcej jest ich w przypadku Irlandii Północnej, jednak za szybszy kurs trzeba też trochę więcej zapłacić. 

Standardowo czas realizacji usługi waha się między trzema a pięcioma dniami. Chociaż pandemia przyczyniła się do wprowadzenia wielu obostrzeń, kurierzy są przygotowani do nowych warunków. Zastosowanie środków ochrony i przestrzeganie dystansu społecznego nie ogranicza czasu realizacji usług oraz ilości przyjmowanych zleceń.