pilce

Kontrowersyjna hiszpańska koszulka piłkarska wywołuje gniew

W piłce nożnej kontrowersje zwykle otacza sędziego, a nie koszule, które gracze noszą.

Nie w tym tygodniu w Hiszpanii.

Hiszpańska drużyna narodowa wypuściła zestaw na Mistrzostwa Świata w przyszłym roku, ale okazała się bardzo rozdrażniona wśród fanów tego kraju.

Krytycy twierdzą, że kolory koszulki są podobne do flagi Drugiej Republiki Hiszpanii, a nie obecnej hiszpańskiej flagi narodowej. Druga Republika rozpoczęła się w 1931 r., Kiedy król został obalony i trwał do 1939 r.

Flaga może wywołać bolesne wspomnienia dla tych, których członkowie rodziny ucierpieli podczas wojny domowej, która miała miejsce między 1936 a 1939 rokiem. Konflikt został wygrany przez nacjonalistów i doprowadził do tego, że Francisco Franco stał się dyktatorem Hiszpanii. Był u władzy aż do swojej śmierci w 1975 roku.

Ale hiszpańska federacja piłkarska i projektanci, którym Adidas zaprzecza, mają konotacje polityczne.

Wiersz pojawia się w okresie rosnących podziałów politycznych w Hiszpanii.

Co ludzie mówią o nowej koszuli?

Zasadniczo problemem jest fioletowy.

A może jest fioletowy?

Flaga Hiszpanii jest czerwona i żółta. Ta koszulka dodaje do tego niebieskiego koloru, w hołdzie zestawowi z 1994 r. Pucharu Świata.

Wygląda jednak na purpurową i przypomina flagę republikańską, nadal używaną dziś przez anty-monarchistów.

Javier Andrés Roldán, absolwent prawa z Kantabrii, powiedział, że „koszula jest obrazą”. „Mam nadzieję, że stowarzyszenie piłki nożnej zareaguje i nie pozwoli nam bawić się tymi kolorami” – powiedział.

JuanCa napisał, że zespół nie będzie miał wsparcia i że „ma nadzieję, że zostali wyeliminowani w pierwszej rundzie”.

pilcePablo Iglesias, przywódca lewicowej partii Podemos i republikanin, napisał na Twitterze: „Minęło trochę czasu, odkąd hiszpańska drużyna narodowa nosiła taką miłą koszulę, a wszystko razem z czerwonymi”.

Jeszcze bardziej podsycił płomienie, dodając, że „w 2017 r. Paranoiczny i skorumpowany prawicowy rząd skończy banować kolory, które im się nie podobają”.

„Purpurowy [na koszulce] jest nie tylko piękny, ale także reprezentuje hiszpański bunt demokratyczny” – powiedział. Wolność może być reprezentowana na wiele sposobów. Nawet gra slot bez ściągania można traktować jako darmowy czyn. Zastanawiam się, czy kolory na automatach mogą sprawić tyle fuzzów, co koszulka.

Jednak hiszpański ekspert piłki nożnej, Sid Lowe, powiedział: „Pomysł, że było to celowe oświadczenie polityczne Adidasa i hiszpańskiej federacji piłkarskiej, jest śmieszny”.

Powiedział: „Ilość hałasu, który stworzyła, jest kłopotliwa, chociaż biorąc pod uwagę kontekst polityczny i sposób, w jaki wydaje się, że jakaś” debata „rozpoczyna się za każdym razem, gdy drużyna narodowa spotyka się, być może nie powinno to być niespodzianka.”

Dlaczego było takie zamieszanie?

Hiszpania przeżywa obecnie drażliwy moment polityczny po nielegalnym referendum w Katalonii, które obnażyło niektóre linie polityczne w tym kraju.pilce

Przeciwnicy protestu wyprowadzają się na ulice Barcelony, Madrytu i gdzie indziej, a rząd regionu został usunięty, a niektórzy przywódcy zostali oskarżeni o rebelię. Główny przywódca, Carles Puigdemont, jest na emigracji – a obywatele w całej Hiszpanii rozważają swoją lojalność i zadają sobie pytanie: co to właściwie jest mój kraj i co to dla mnie znaczy?

Prawdopodobnie nie był to najlepszy czas na coś takiego.

Jednak we wtorek wieczorem w komunikacie prasowym Adidas i hiszpańska federacja piłkarska starały się wyjaśnić, że „koszula, którą drużyna hiszpańska nosi podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku, nie ma żadnych konotacji politycznych”.

Mówi się, że ten wzór był inspirowany koszulką noszoną przez drużynę hiszpańską podczas Mistrzostw Świata w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych.

Zestaw Pucharu Świata w 2018 r. Jest czerwony, a po prawej stronie ma żółty, niebieski i czerwony wzór rombu.

W 1994 roku trzy pasma diamentów, dwa żółte i jeden granatowy, przebiegły po prawej stronie czerwonej koszulki hiszpańskiej.

Kiedy koszulki piłkarskie stają się polityczne?

pilceW ubiegłym roku światowe władze piłkarskie nałożyły na Brytyjczyków, Szkocję, Walię i Irlandię Północną grzywnę za wykorzystanie maku do upamiętnienia dnia zawieszenia broni, uznając go za symbol polityczny. Później zmienili swoją pozycję i zniesiono zakaz.

FC Barcelona jest skutecznie postrzegana w regionie Katalonii jako drużyna narodowa. Nosili senyera (katalońska flaga) jako alternatywny zestaw.

W sezonie 1982-83 brazylijski gracz Socrates zorganizował swoich kolegów z Koryntian w siłę polityczną. Brazylia była wówczas pod dyktaturą wojskową, a ówczesny kapitan reprezentacji Brazylii zaprotestował na rzecz demokratycznych wyborów.

About Rudolf Remigiusz