-

Dom i Ogród Jakie błędy popełniamy podczas kupna klimatyzacji?

Jakie błędy popełniamy podczas kupna klimatyzacji?

Stajemy się narodem coraz lepiej sytuowanym, a nie bez znaczenia jest i duża dostępność do kredytów gotówkowych. Na coraz więcej nas stać, to i coraz chętniej sięgamy po rozwiązania technologiczne, które do niedawna dostępne były jedynie nielicznym.

Klimatyzacja w domu była jeszcze przed dziejową chwilą prawdziwym synonimem luksusu i nawet auta z klimatyzacją przed piętnastoma laty stanowiły wyższą półkę. Obecnie, w dodatkowej perspektywie coraz upalniejszych lat, klimatyzatory domowe stają się wręcz powszechne, a długie tygodnie lata coraz rzadziej powodują piekło w naszych domach, a także w mieszkaniach.

Często przy tym z niewytłumaczalnych powodów próbujemy samodzielnie zabierać się za wybór urządzenia do chłodzenia wnętrz, a że większość z nas nie jest fachowcami w dziedzinie, popełniamy błędy, które potrafią nawet zniechęcić do posiadania w domu klimatyzatora.

Jakie są to błędy i czy można takowych uniknąć?

Wybór urządzenia

Jest to moment, w którym najczęściej dochodzi do popełnienia błędu w związku z klimatyzacją – dokonanie niewłaściwego wyboru urządzenia klimatyzacyjnego. Zazwyczaj chodzi o nieodpowiednią [b]moc klimatyzatora[/b], przy czym częściej będzie to wybór urządzenia o zbyt małej mocy chłodniczej, a co powoduje, że jest ono nieskuteczne w działaniu.

Zbyt mała moc klimatyzatora powoduje, że urządzenie nie radzi sobie z ochłodzeniem pomieszczenia o zbyt dużym metrażu albo nie jest w stanie sobie poradzić z bardzo dużymi, przedłużającymi się letnimi upałami. Rzadziej wybieramy urządzenia o zbyt dużej mocy, a co z kolei powoduje niepotrzebny wzrost kosztów eksploatacyjnych. Jak sobie z tym poradzić?

Ze względu na fakt, że samodzielny dobór klimatyzatora polega na skomplikowanych obliczeniach współczynnika chłodniczego, gdzie występuje sporo zmiennych, najlepiej wybór klimatyzatora powierzyć fachowcom. Specjaliści posiadają specjalne programy komputerowe, które doskonale radzą sobie z tym zagadnieniem.

Dobieranie rodzaju klimatyzacji

Jest to drugi aspekt, przy którym może dojść do popełnienia błędu podczas wyboru, ponieważ oprócz tego, jaki klimatyzator wybierzemy, ważny jest również wybór rodzaju klimatyzacji.

Najczęstszym błędem jest impulsywny zakup przenośnego klimatyzatora z powodu nadejścia uciążliwych, letnich upałów. Taki przenośny klimatyzator może, lecz niekoniecznie musi spełnić nasze oczekiwania.

Trzeba wiedzieć, że kompaktowa przenośna wersja klimatyzacji sprawdzi się tylko w pomieszczeniach niewielkich i nie poradzi sobie przy naprawdę wielkich upałach letnich. Ponadto takie urządzenia pobierają znacznie więcej prądu aniżeli ma to miejsce przy wersji klimatyzacji stacjonarnej, a to wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd.

Wersja split jest polecana w większości przypadków, ale dotyczy jednego pomieszczenia. Jest to opcja dzieląca się na jedno urządzenie wewnętrzne i jedno zewnętrzne. W przypadku decyzji o chłodzeniu całego domu albo mieszkania wybierana jest wersja multisplit z kilkoma urządzeniami wewnętrznymi. Dobór typu instalacji zależy jednak nie tylko od potrzeb, ale także od możliwości remontowych i instalacyjnych w danym budynku.

Wybór fachowca

Ogromne znaczenie ma wybór fachowca od instalacji klimatyzacji który poradzi sobie ze wszystkimi związanymi z zagadnieniem problemami i tylko on zachowa standardy i najlepiej określi odpowiednie rozwiązanie do naszych oczekiwań. Na pewno unikniemy błędów przy wynajęciu serwisu klimatyzacji, jakim może być lokalny serwis klimatyzacji.

Klimatyzacja jest dobrem technologicznym, które warto wykorzystać, ale podczas wyboru nie należy kierować się zachciankami ani emocjami.

Szukasz klimatyzacji do biura lub domu? Odwiedź: https://hvacengineering.pl/

Najnowsze newsy

Jak prawidłowo konserwować maszyny w hali?

Prawidłowa konserwacja wszystkich urządzeń produkcyjnych czy pakujących to podstawowa sprawa, która będzie miała ogromny wpływ na to, jak urządzenia...

Wakacje 2021 – najlepsze zniżki i rabaty w ofertach first minute

Choć do letniego urlopu pozostało jeszcze kilka dobrych miesięcy, to już teraz warto zaplanować swoje wymarzone wakacje. Choć mogłoby...

Turcja – hotele z najlepszą infrastrukturą i opcją all inclusive

Poszukując idealnego miejsca na spędzenie zagranicznego urlopu w pięknych okolicznościach przyrody warto wziąć pod uwagę kierunek turecki, który z...

Ochrona placu budowy. Jak ją zapewnić?

Ochrona placu budowy, zwłaszcza takiego, gdzie powstają duże obiekty budowlane, mamy do czynienia z pracą maszyn oraz wykorzystaniem drogich...

Wybieramy ogrzewanie dla domu, gdzie nie ma gazyfikacji. Czy olej grzewczy to dobre rozwiązanie?

Nie każda działka jest usytuowana w taki sposób, że jest do niej doprowadzona sieć gazowa lub z różnych przyczyn...

3 pomysły na zaręczyny w Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to bardzo dobry moment na to, aby zadać jedno z najważniejszych pytań w życiu kobiecie, która...

Zobacz także

Ranking województw według sportu: triumf południowo-zachodniej Polski

Który region Polski zapewnia najlepsze możliwości pasjonatom sportu? Odpowiedź...

Jak zadbać o skórę? Czynniki wpływające na wygląd cery

Zadbana gładka skóra pomaga w kontaktach i stanowi naszą...

POLECANE