Jak wybrać dobry auto komis?

auto komis

Wydawać by się mogło, że obecnie wszystkie samochody sprzedawane i kupowane są przez internet. Rzeczywiście jest tam zamieszczana większość ofert sprzedaży, co w praktyce zlikwidowało handel na popularnych kiedyś giełdach samochodowych. Jednak okazuje się, że internetowe portale z ogłoszeniami nie wyeliminowały komisów. Na co zwracać uwagę przy wyborze dobrego auto komisu? Podpowiadamy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dobrego auto komisu?

Osoba wstawiająca auto do komisu powinna dopilnować, aby został sporządzony protokół przejęcia z dokładnym opisem stanu pojazdu w dniu przekazania komisowi. Podczas oględzin powinni być obecni sprzedający i pośrednik. Warto też wykonać zdjęcia uszkodzeń auta. W ten sposób sprzedający zabezpiecza się przed ponoszeniem kosztów (też spadkiem wartości) związanych z uszkodzeniami powstałymi w komisie.

Warto wiedzieć, że po przekazaniu konkretnego samochodu auto komis w Poznaniu ma obowiązek przekazać informację, że przestaje działać jego ubezpieczenie autocasco. W przypadku powstania szkód czy kradzieży auta z placu odpowiada właściciel komisu. Warto upewnić się, że posiada on stosowne ubezpieczenie. W przeciwnym  razie wyegzekwowanie pieniędzy za uszkodzone auto może być praktycznie niemożliwe.

Sporządzenie umowy komisowej to z punktu widzenia sprzedającego podstawowa czynność przy przekazaniu auta pośrednikowi. Muszą tam być zawarte takie szczegóły, jak minimalna cena sprzedaży, opłaty komisowe, zgoda na przeprowadzanie jazd próbnych czy zakres i numer polisy ubezpieczeniowej komisu. Kupujący powinien z kolei sprawdzić przed jazdą próbną, czy komis posiada odpowiednie ubezpieczenie.

Praktyką wielu nieuczciwych komisów jest obciążanie sprzedającego dodatkowymi opłatami. Warto dopilnować, aby w umowie komisowej sprecyzowane były szczegóły, takie jak m.in. opłata parkingowa czy związana ze znalezieniem nabywcy bezpośrednio przez właściciela. Auta używane w Poznaniu podlegają również wycenie, która musi być sprawiedliwa.