Jak transportuje się kruszywa?

transport kruszyw

Kruszywa są wykorzystywane w różnych rodzajach prac, między innymi do prac budowlanych i wykończeniowych. Jak najczęściej odbywa się transport kruszyw?

Jakie są metody transportu kruszyw?

Pod pojęciem kruszyw znajduje się wiele różnych rodzajów materiałów, głównie mineralnych, na przykład są to piasek, żwiry albo kamienie. Aby można było je przetransportować, wykorzystuje się różne metody transportu. Jak najczęściej odbywa się transport kruszyw?

Ciężarówki

Ciężarówki są powszechnym środkiem transportu kruszyw, zwłaszcza na krótkich dystansach. Pozwalają one bezpośrednio dostać się na place budowy, do których trudno dotrzeć innymi środkami transportu.

Ciężarówki mogą być używane zarówno do kruszyw sypkich, jak i pakowanych, dlatego też pod tym względem mają one szerokie przeznaczenie.

Należy pamiętać o tym, że transport kruszyw – https://mantrans.pl/kruszywa/ sypkich będzie wymagał posiadania miejsca do ich wyładunku przy placu budowy, dlatego należy zadbać o niego wcześniej.

Pociągi

Kolej jest najczęściej stosowanym środkiem transportu kruszyw na duże odległości. Transport kolejowy jest bardziej ekonomiczny niż transport samochodowy przy dużych ilościach kruszyw, dlatego też z tego względu jest on wybierany najczęściej.

Do transportu kruszyw za pomocą pociągów wykorzystuje się specjalne rodzaje wagonów, ale również mogą być one transportowane w opakowaniach.

Statki i barki

Statki i barki są wykorzystywane do transportu kruszywa, gdy źródło lub miejsce docelowe znajduje się w pobliżu zbiornika wodnego. Także wykorzystuje się je w przypadku transportu na duże odległości, na przykład wtedy, gdy kruszywo musi zostać przetransportowane za granicę.

Statki mogą transportować duże ilości kruszyw i są przystępnym cenowo środkiem transportu w przypadku znacznych dystansów. Z kolei barki wykorzystywane są głównie w przypadku transportu kruszyw wzdłuż rzek.

Jak zorganizować transport kruszyw?

Obecnie transport kruszyw jest zatem dostępny w wielu wariantach, co pozwala na dobranie jego odpowiedniej metody transportu na różne odległości.

W przypadku planowania budowy domu, najczęściej wybierane są kruszywa oferowane przez firmy dysponujące własnym transportem ciężarowym. Wtedy przedsiębiorca może zorganizować transport kruszyw specjalnie do klienta, więc nie trzeba się nim zajmować we własnym zakresie.

Z kolei przedsiębiorstwa handlujące kruszywami najczęściej wykorzystują do tego celu transport kolejowy, ewentualnie wodny, jeśli jest to wskazane ze względu na odległość. Z kolei w przypadku mniejszych odległości transport kruszyw najczęściej odbywa się z wykorzystaniem samochodów ciężarowych.